komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 16 października 2019

Gawla, Ambrozego

Mediacje trwają, Amazon daje podwyżki

czwartek, 20.6.2019 15:00 , komentarze: 0 , odsłony: 587
kategorie artykułu:

Od maja w Amazon trwa spór zbiorowy. 18 czerwca w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem mediatora. Tego samego dnia, zanim doszło do rozmów, Amazon ogłosił, że od początku lipca podnosi płace. W sporze związki domagają się podwyżek płac, zmiany sposobu oceny pracowniczej, ograniczenia ilości umów tymczasowych i na czas określony. Pracodawca nie przyjął do tej pory żadnego proponowanego przez stronę związkową rozwiązania. W dniu mediacji pracodawca przekazał za to pracownikom komunikat dotyczący wzrostu wynagrodzeń.

Amazon zrównał zarobki we wszystkich magazynach w Polsce, czego związki domagały się od dawna. Konieczność podwyżek oraz zrównania płac była podnoszona zarówno podczas sporu, jak i na wielu wcześniejszych spotkaniach z pracodawcą. Stąd z zadowoleniem przyjmujemy informację o decyzji spółki. Jednak stanowczo kwestionujemy wprowadzenie podwyżek bez uzgodnienia ich ze stroną związkową. Podczas wcześniejszych rozmów przedstawiciele Amazon nie chcieli negocjować żadnej kwoty. Organizacje nie godzą się na pomijanie strony związkowej w zakresie negocjacji płacowych. Ponadto zaproponowane przez pracodawcę kwoty znacząco odbiegają od oczekiwań pracowników oraz zgłoszonego przez nas postulatu oraz rynkowych realiów. Należy nadmienić, że średnia podwyżka płac ma wynieść 60 eurocentów za godzinę.

To uwidacznia olbrzymie dysproporcje w wynagrodzeniach pomiędzy pracownikami Amazon w zachodniej części Europy mimo wykonywania tych samych obowiązków i takiego samego, jeśli nie większego, nakładu pracy. Ponadto utrzymujemy, że oprócz kwestii płacowej, palącą kwestią jest zmiana oceny pracowniczej obowiązującej w Amazon. Według związków jej celem jest wyłącznie dyscyplinowanie i karanie pracownika. Domagamy się również ograniczenia umów agencyjne i zatrudniania pracowników na umowach na czas nieokreślony.

Uważamy, że standardy pracy w polskich oddziałach Amazon odbiegają od tych, jakie funkcjonują w innych krajach. Naszym zdaniem dialog praktycznie nie istnieje, a dotychczasowe rozmowy miały pozorowany charakter. Jeżeli pracodawca nadal będzie stosował taką strategię negocjacyjną i nie będzie kontynuował mediacji z wolą porozumienia, spór się zaostrzy, co biorąc pod uwagę determinację pracowników, może zakończyć się strajkiem.  

NSZZ ''Solidarność'' i OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland Sp.z o.o 

 

Komentarz przedstawicieli Amazon: 

Komentarz dotyczący podwyżki wynagrodzeń:

Cieszymy się, że w tym roku pensje naszych pracowników zostały zwiększone aż do ponad 14%. Każdego roku nasz proces przeglądu pensji wygląda tak samo – w drugim kwartale dokonujemy przeglądu pensji, które zaczynają obowiązywać w trzecim kwartale. 

Amazon ustala podwyżkę wynagrodzenia indywidualnie w stosunku do każdego pracownika w aneksie do umowy o pracę, dlatego, zgodnie z prawem, związki zawodowe nie są angażowane w ten proces.

Komentarz dotyczący postulatów:

Amazon obecnie oferuje już to, o co wnoszą przedstawiciele związkowców: wysoce konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
poniedziałek, 14.10.2019 12:00
poniedziałek, 14.10.2019 10:39
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki