Miasto na mieście. Odkrycia przy pl. Nankiera

wtorek, 17.8.2021 10:41 763 0

Ciekawego odkrycia dokonali robotnicy pracujący przy remoncie podwórka przy pl. Nankiera. Podczas prac podziemnych znaleziono misy i talerze z XVI wieku. Do akcji wkroczyli już archeolodzy. Prowadzą prace wykopaliskowe i odkrywają nowe ślady historii w naszym mieście.

  • Znalezione pod ziemią fragmenty talerzy i mis pochodzą z XVI wieku, fot. ZZK

Znaleziska dokonała firma Tom-Instal, która wykonuje dla wrocławskiego Zarządu Zasobu Komunalnego rewitalizację wnętrza podwórza pomiędzy placami Nowy Targ i Nankiera.

Talerze, misy i średniowieczna droga

Podczas pogłębiania terenu pod pojemniki podziemne na odpady, pracownik obsługujący koparkę zauważył na głębokości 1,5-2 m drewniane elementy.

W takich przypadkach nadzorujący prace archeolog powiadamia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, ale już na miejscu można było stwierdzić, że to bardzo dobrze zachowane misy i talerze z XVI wieku. Wygląda na to, że to jeszcze nie koniec odkryć.

Palcówka – cegła charakterystyczna dla średniowiecznych budowli, fot. ZZK

– Trafiliśmy już na drogę średniowieczną, pokrytą dębowymi deskami z fragmentami bruku kamiennego – opowiada doktor inżynier architekt Piotr Kmiecik z wrocławskiej firmy DELFA, która wykonuje badania archeologiczne. – Tego typu obiekty we Wrocławiu pochodzą z XIII-XIV wieku. Zanim jednak określimy konkretny termin, w międzyczasie możemy jeszcze coś odkryć – uważa kierownik prac archeologicznych.

Każde wykopalisko jest zabezpieczane i oddawane do muzeum. Do którego? O tym już zdecyduje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Podwórko za 1,5 mln zł

Po zakończeniu prac archeologicznych robotnicy wrócą do pracy nad remontem podwórka. Ułożą tam nowe chodniki, powstaną też miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, a także nowe oświetlenie i pojemniki podziemne na odpady. Okoliczni mieszkańcy zyskają też teren rekreacyjny z siłownią zewnętrzną i urządzenia do zabawy dla dzieci.

Zyskają też – dzięki nasadzeniom – nową zieleń. Prace planowo mają zakończyć się w lutym 2022 r. Termin jednak może ulec zmianie, bo nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwają prace archeologiczne.

Rewitalizację podwórka wyceniono na kwotę 1,5 mln zł.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)