„Między morzem a oceanem” – pokaz przedpremierowy i spotkanie w KNH

piątek, 23.8.2019 09:00 919 0

29 sierpnia o 19:30 zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na przedpremierowy pokaz zdobywcy Złotej Muszli na Festiwalu w San Sebastián i jednego z największych przebojów tegorocznej edycji MFF Nowe Horyzonty – „Między morzem a oceanem” w reż. Isakiego Lacuesty. Seans będzie połączony ze spotkaniem z Michałem Syską – prawnikiem, publicystą, konsultantem i doradcą politycznym, koordynatorem projektów badawczych oraz Janem Świeczkowiskim – filologiem hiszpańskim, który uważnie obserwuje i komentuje rzeczywistość społeczno-polityczną współczesnej Hiszpanii.

O FILMIE

Zwycięzca MFF San Sebastian, „Między morzem a oceanem” to piękna i czuła hiszpańska opowieść o skomplikowanej relacji z najbliższą osobą. W filmie obserwujemy historię dwóch braci, którzy wybrali dwie skrajnie odmienne ścieżki w swoich życiach i po latach spotykają się na wyspie San Fernando. Israel, młodszy z rodzeństwa, właśnie wychodzi z więzienia. Chce zacząć wszystko od nowa, ale w nękanej bezrobociem Andaluzji trudno o pracę. Żyje w poczuciu, że oprócz prochów, odsiadki i śmierci rodzinne miasto nic mu nie oferuje. Od zejścia na przestępczą ścieżkę próbuje chłopaka odwieść starszy brat Cheíto, marynarz, którego życie też nie jest beztroskie. Film Lacuesty jest intymny, skupiony na postaciach, ich gestach i ciałach, a jednocześnie żywiołowy jak flamenco i epicki w ukazaniu kilkunastu lat z życia rodzeństwa. Kreśląc pejzaż społeczny biednego Południa, reżyser unika protekcjonalnego tonu, ujmuje zaś czułością i szacunkiem, z jakimi podchodzi do bohaterów. Z niepozornych momentów udaje się Lacueście nakreślić melancholijny portret trudnej braterskiej miłości, który staje się także obrazem męskości w kryzysie nienadążającej za współczesnością. 

GOŚCIE

Michał Syska – dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a. Współpracownik organizacji działających na rzecz praw człowieka oraz związków zawodowych. Autor publikacji poświęconych polityce historycznej, polityce społecznej, demokracji i globalizacji oraz europejskim partiom politycznym.

Jan Świeczkowski – z wykształcenia filolog hiszpański, w wolnym czasie aktywista, uważnie obserwuje (i komentuje) hiszpańską rzeczywistość społeczno-polityczną. Jego teksty, głównie o Hiszpanii, można znaleźć na blogu: https://jswieczkowski.wordpress.com.

Bilety na pokaz (15-17 zł) dostępne są w kasach kina lub na www.kinonh.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz