Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

czwartek, 28.1.2021 10:45 235 0

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Holokaust był sterowanym przez władze III Rzeszy procesem prześladowania i zabijania ludności pochodzenia żydowskiego. Do 1945 roku Niemcy oraz ich sojusznicy wymordowali niemal 2/3 europejskiej populacji Żydów. Ofiarami prześladowań padały także inne nacje, uważane przez nazistów za niższe rasowo i biologicznie: m.in. Romowie, Polacy i Rosjanie. Na równi z nimi do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady trafiali przeciwnicy polityczni (socjaliści i komuniści, a nawet członkowie związków zawodowych), Świadkowie Jehowy, osoby homoseksualne. Liczba ofiar tego ludobójstwa szacowana jest na co najmniej 5,7 miliona osób.

27 stycznia 1945 roku obóz Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. W tym dniu uratowanych zostało około 8 tysięcy więźniów. Oficjalne obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu, odbędą się w tym roku w formule online. Ich transmisję zaplanowano na godz. 16.00 na stronie www.auschwitz.org.
Sprawcy i ofiary z Breslau

Świadkiem tragicznych wydarzeń był wówczas także Wrocław. Prześladowania ludności żydowskiej rozpoczęły się tutaj jeszcze w latach 30. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 nazistowskie bojówki spaliły Nową Synagogę. Wrocławskich Żydów pozbawiono niemieckiego obywatelstwa, zakazano kierowania pojazdami i nauczania w szkołach. Począwszy od września 1941 roku Żydów we Wrocławiu wypędzano z mieszkań i osadzano w „Judenhauser”. Kilka miesięcy później rozpoczęły się transporty do obozów koncentracyjnych: Gross-Rosen, Kowna, Terezina, Auschwitz-Birkenau.

Nie wszystkie obozy koncentracyjne zostały zamknięte wraz z końcem wojny

W latach 1944-1950 zarówno polskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, jak i Armia Czerwona oraz NKWD prowadziły na terenie Polski obozy, w których zginęło około 75 tysięcy ludzi. Część z nich, jak Łambinowice i Świętochłowice – prowadzona była w oparciu o infrastrukturę obozów koncentracyjnych i jenieckich przejętych po Niemcach. Z uwagi na zarzuty o relatywizowanie zbrodni hitlerowskich, do dziś temat ten niezwykle rzadko pojawia się w mediach.

Nie bądźmy obojętni. Auschwitz nie spadło z nieba

- Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana mówił 27 stycznia 2019 w Oświęcimiu Marian Turski, ocalały z Auschwitz-Birkenau.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)