komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 21 maja 2019

Wiktora, Kryspina

Miękka a twarda windykacja – czym są i co je różni?

sobota, 24.11.2018 08:50 , odsłony: 2452
kategorie artykułu:

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma rodzajami ryzyk. Jednym z nich jest niewypłacalność lub nierzetelność kontrahentów bądź klientów. Gdy nabywca dóbr lub usług nie płaci, można skorzystać z windykacji.

  1.        Na czy polega miękka windykacja?
  2.        Czym jest twarda windykacja?
  3.        Kto i kiedy powinien rozważyć skorzystanie z windykacji?

Windykacja, zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego, to dochodzenie praw do rzeczy lub zapłaty, przy wykorzystaniu narzędzi określonych przez przepisy prawa. Uściślając, działania windykacyjne mają na celu odzyskanie należności w sposób zgodny z prawem. W tym wypadku do dyspozycji pozostają rozwiązania z zakresu miękkiej oraz twardej windykacji.

Na czym polega miękka windykacja?

To zestaw narzędzi umożliwiających łagodne dochodzenie swoich należności. Istota ich działania polega na nawoływaniu kontrahentów do zapłaty należnej kwoty. Te narzędzia to przede wszystkim:

  • przypomnienie o konieczności dokonania płatności,
  • wezwanie do zapłaty,
  • wezwanie do należnej zapłaty wraz z odsetkami.

Choć takie tradycyjne narzędzia czasem okazują się skuteczne, to jednak w praktyce, najczęściej wymagane jest zastosowanie dodatkowych zapisów, albo skorzystanie z windykacji twardej. Jeśli chodzi o dodatkowe zapisy, to sprawdza się ostrzeżenie na przykład o: przekazaniu danych nierzetelnego kontrahenta do rejestrów dłużników, powierzeniu sprawy kancelarii zajmującej się windykacją, czy wniesieniu sprawy do sądu.

Czym jest twarda windykacja?

Gdy wspomniane działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy sięgnąć po twardą windykację – czyli skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii prawniczej, albo od razu skierować sprawę do sądu. W tym wypadku warto jednak przeanalizować, ile wyniosą związane z tym koszty i odnieść to do wielkości długu, jaką można odzyskać. Wydatki związane z postępowaniem sądowym sięgają zwykle 5% wartości sporu, przy czym minimalna wielkość opłaty to 30 zł. Trzeba jednak podkreślić, że obecnie spłaty długu można też dochodzić przy pomocy e-sądu – wówczas koszty postępowania wynoszą 1,25%.

Kto i kiedy powinien rozważyć skorzystanie z windykacji?

Działania windykacyjne w razie potrzeby powinny podejmować zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Im wcześniej zostaną podjęte, tym lepiej, bowiem większa jest wówczas szansa na polubowne odzyskanie należności, tzn. bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Warto jednak pamiętać, że ryzyko nawiązania współpracy z nierzetelnym kontrahentem, czy oszustem, można znacznie obniżyć. Wystarczy skorzystać z usług agencji detektywistycznej (np. https://spy24.pl/), która przeprowadzi dyskretne i profesjonalne śledztwo gospodarcze.

 

poniedziałek, 20.5.2019 13:38
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork