Mieszkańcy architektami podwórka przy Piotra Skargi

piątek, 11.11.2016 08:20 1482 0

Zaniedbane podwórko przy ul. Skargi, nieopodal budynku biurowego – „Dominikański” całkiem zmieniło oblicze. Jest tam m.in. plenerowa siłownia, mural, mała architektura oraz zieleń. W ogromnej mierze za sprawą mieszkańców, którzy wcielili się w rolę architektów i stworzyli koncepcję zagospodarowania podwórka.  

Od połowy października na podwórku przy ul. Piotra Skargi, obok budynku „Dominikański”, trwały prace rewitalizacyjne, które właśnie się zakończyły. Tym razem to mieszkańcy wcielili się w rolę architektów. Na wspólnych warsztatach z Fundacją Dom Pokoju, Infopunktem Łokietka 5 oraz Firmą Skanska stworzyli między innymi koncepcję plenerowej siłowni, małej architektury oraz zieleni.

Współpraca z mieszkańcami ulicy Piotra Skargi rozpoczęła się latem zeszłego roku od zrealizowanego wspólnie z Fundacją Dom Pokoju (reprezentuje część Infopunktu Łokietka 5), pikniku sąsiedzkiego. To była dobra okazja do dyskusji na temat oczekiwań i potrzeb lokalnej społeczności związanych z tym miejscem. Pierwszym widocznym efektem tych spotkań było zrealizowanie dwóch murali nawiązujących do historii miejsca na ścianach garaży okalających podwórko. W kolejnym etapie zorganizowana została druga edycja warsztatów sąsiedzkich, na których przedstawiono rysunek z propozycją nowych funkcji podwórka. Po konsultacji z mieszkańcami i uwzględnieniem ich komentarzy, wypracowano finalny projekt rewitalizacji tego miejsca.

Znalezienie rozwiązań, które zaspokoiłyby potrzeby wszystkich użytkowników podwórka nie było łatwe. W naszym podejściu do projektowania to właśnie głos mieszkańców jest najważniejszy. To oni są ekspertami, a nie projektant – opowiada o o warsztatach z mieszkańcami mówi Maja Zabokrzycka, reprezentująca Fundację Dom Pokoju oraz Infopunkt Łokietka 5. Jak podkreśla, część mieszkańców bardzo zaangażowało się we współpracę z nimi i firmą Skanska, informując o trudnościach, dzwoniąc stale, żeby dowiedzieć się, jakie są postępy. – Mamy nadzieję, że oddajemy mieszkańcom podwórko, które będzie im dobrze służyć. Także jako miejsce spotkań i spędzania czasu, bo do tej pory nie korzystali z niego w taki sposób – dodaje Maja Zabokrzycka.

Możliwość spotkania z mieszkańcami była nie tylko okazją do poznania się, ale i zebrania potrzeb i pomysłów na przestrzeń łączącą „Dominikański” z sąsiadującymi budynkami mieszkalnymi. Budując tu budynek biurowy, staliśmy się częścią tej dzielnicy i tak jak jej mieszkańcy, czujemy się za nią odpowiedzialni – komentuje Anna Życińska, starszy menedżer projektu w Skanska Property Poland.

W listopadzie firma oddała podwórko w nowej, zmienionej formie z powrotem w ręce swoich sąsiadów.

źródło: Wrocław pl 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)