Mieszkańcy sami chcą "zrobić porządek" na Biskupinie i Sępolnie

wtorek, 13.10.2015 08:30 17957 0

Urzędnicy chcą zrobić rewolucję w parkowaniu na Biskupinie oraz Sępolnie i wprowadzić zmianę ruchu na jednokierunkowy (naprzemienny) oraz porządkowanie parkowania w dwóch wariantach: parkowanie równoległe jednostronne (zachowanie obu chodników) i parkowanie równoległe obustronne. Wszystko po to, aby "oddać" chodniki pieszym i zapanować nad chaosem, który obecnie panuje na ulicach Biskupina i Sępolna.

O sprawie pisaliśmy w ubiegłą środę: Rewolucja w parkowaniu na Sępolnie i Biskupinie?

Mieszkańcy też wzięli sprawę w swoje ręce i proponują trzeci wariant (w wersji A i B), który ma być kontrpropozycją do nieżyciowego, ich zdaniem, projektu magistratu. Koncepcję parkowania na Sępolnie opracowano na przykładzie ul. Potebni. 

Wariant 3 A - stworzenie po obu stronach jezdni parkingów kosztem obecnych chodników i 2,5 metra ogródków, parkujemy prostopadle do jezdni; samą jezdnię dzielimy na pas dla pieszych i pas przejazdowy dla aut - w ten sposób otrzymujemy ok. 140 miejsc postojowych.


Wariant 3 B - z jednej strony ulicy parkingi są tworzone tworzymy kosztem obecnych chodników i 2,5 metra ogródków i parkujemy prostopadle do jezdni; po drugiej stronie jezdni tworzymy pas parkingowy równoległy do jezdni, chodnik pozostaje do dyspozycji pieszych - w ten sposób pozyskujemy ok. 112 miejsc postojowych.

W koncepcji mieszkańców w obu wariantach ulica Potebni jest jednokierunkowa (do Dembowskiego) i obowiązuje na niej strefa zamieszkania (ograniczenie prędkości do 20 km/h, pierwszeństwo ruchu pieszych, parkowanie tylko w wyznaczonych miejscach).

- Przypomnijmy, że wg urzędu na ul. Potebni parkuje obecnie 51 samochodów, a urzędowe warianty zakładają stworzenie 71 lub 36 miejsc postojowych. Tymczasem w rzeczywistości na ul. Potebni zaparkowanych jest ok. 100-110 pojazdów, stąd warianty zaproponowane przez urząd nie są możliwe do przyjęcia - podsumowują autorzy trzeciego wariantu.

Która koncepcja zwycięży? Ta urzędnicza czy ta lokalna, a może jeszcze inna? Wszystko okaże się po konsultacjach, które magistrat przeprowadzi do 1 listopada. 

Zależy nam na tym, aby zapoznać z naszym pomysłem jak najwięcej osób. Ale konsultacje dają też możliwość zgłoszenia autorskich projektów mieszkańców i jeśli takie się pojawią, również będziemy chcieli o nich rozmawiać. Przy organizacji procesu konsultacyjnego wspiera nas samorząd osiedla - twierdzi Bartłomiej Świerczewski z urzędu miasta.

Wszelkie informacje na temat zakresu konsultacji – w tym dwie propozycji urzędu dotyczących rozwiązania kwestii parkowania – znajdują się TUTAJ. Tam można też zgłaszać swoje uwagi w dotyczące sprawy.

TERMINY KONSULTACJI:

1. 15 października, godz. 17:30-19:00, miejsce: SP 45, ul.Krajewskiego 1 
2. 19 października, godz. 17:30-19:00, miejsce: LO nr 11, ul.Spółdzielcza 2A 
3. 22 października, godz. 17:30-19:00, miejsce: LO nr 11, ul.Spółdzielcza 2A 
4. 26 października, godz. 17:30-19:00, miejsce: Gimnazjum nr 20, ul.Pautscha 9 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)