komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 16 października 2019

Gawla, Ambrozego

Mikrogranty – podsumowanie 2018 roku

niedziela, 30.12.2018 15:00 , komentarze: 0 , odsłony: 746
kategorie artykułu:

Już czwarty rok Mikrogranty pozwalają na realizację pomysłu na działania we Wrocławiu każdej osobie, która zgłosi swoją inicjatywę i zostanie wybrana przez komisję oceniającą projekty. Osiedlowa gazetka redagowana przez mieszkańców, podwórkowe przedstawienia i warsztaty teatralne ze wspólnie budowaną scenografią, majsterkowanie, gotowanie i zbieranie przepisów oraz lokalnych historii – to tylko niektóre pomysły, które wrocławianie mogą realizować dzięki temu programowi.

W marcu 2018 ruszyły nabory do organizowanych pod wspólną nazwą, ogólnomiejskich Mikrograntów. We współpracy ze Strefą Kultury Wrocław oraz Fundacją Umbrella, osoby fizyczne i grupy nieformalne, młode organizacje pozarządowe oraz grupy młodzieżowe mogły składać w 3 naborach pomysły na swoje inicjatywy z i dla mieszkańców Wrocławia. Wsparcie organizacyjne, promocyjne, administracyjne, logistyczne i finansowe otrzymało 106 projektów. Całoroczne działania podsumowano na spotkaniu ewaluacyjnym, które odbyło się 15 grudnia w siedzibie Sektora 3.

266 inicjatyw osób fizycznych i grup nieformalnych

2018 rok to aż 266 inicjatyw złożonych do ścieżki prowadzonej przez Strefę Kultury Wrocław – skierowanej do osób fizycznych i grup nieformalnych. W każdej z trzech edycji – 16., 17. i 18. najważniejsze było skoncentrowanie działań w lokalnych środowiskach, na jednym z czterech obszarów: Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Od 1 do 15 marca trwał pierwszy w tym roku nabór do Edycji 16. Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty. Ze 117 zgłoszonych pomysłów komisja wybrała 12 projektów, które realizowane były od kwietnia do listopada. W tej edycji zrealizowano m.in. „Wystawę z innej perspektywy” na Hubach, pokazującą twórczość osób ze spektrum autyzmu, a także tworzono metodą batikową „Przy wspólnym stole” obrus-instalację na Przedmieściu Oławskim, a na Szczepinie przygotowano fotobiografię osiedla.

Pierwsza połowa maja to nabór do kolejnej, tym razem plenerowej Edycji 17. Z 71 pomysłów, wybranych zostało 8, dzięki którym m.in. Leśnicki Zamek zmienił się w jeden z lipcowych wieczorów w renesansową rezydencję, którą wypełnią damy dworu i chorągwiarze.

Ostatnia w tym roku, Edycja 18. to okazja do opowiedzenia „swojego Wrocławia”, swoich wrocławskich mikrohistorii. W jesienno-zimowym czasie zrealizowano 9 projektów (wybranych z 59 zgłoszonych). Wśród nich znalazły się m.in. gra planszowa oparta na maślickich superbohaterach, a także realizowany na Klecinie projekt przybliżający, co znajdowało się na tym osiedlu przed II wojną światową i tuż po niej, a po czym dawno nie ma już śladu.

Szczegółowe informacje na temat każdego z 30 zrealizowanych projektów znajdują się na stronie internetowej Strefy Kultury Wrocław.

Fot. Jerzy Wypych

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.10.2019 09:24
poniedziałek, 7.10.2019 11:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki