Mirosława Stachowiak- Różecka: Mosty po wrocławsku! Po co je remontować lepiej chodzić po sądach

piątek, 2.2.2018 12:00 696 0

Miasto Wrocław pomimo nakazów remontów obiektów mostowych wydanych przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego zwleka z ich realizacją. Zamiast wydać środki na remont mostów, woli je przeznaczyć na prawników i odwlekać w sądzie konieczne naprawy. Okazuje się, że priorytety miasta wciąż stoją na głowie. W logice magistratu lepiej marnować środki na prawników i odwlekać konieczne remonty obiektów mostowych, których stan zagraża naszemu bezpieczeństwu, niż po prostu je wyremontować. Czy tak postępują odpowiedzialne i poważne władze miasta?

Co najmniej 2 przeprawy mostowe we Wrocławiu są w opłakanym stanie, który zagraża bezpieczeństwu. Natomiast stan techniczny Mostu Zwierzynieckiego został określony, jako „niedostateczny”.

Obiekty mostowe, których stan zagraża bezpieczeństwu: 

Zachodnia estakada drogowa na placu społecznym we Wrocławiu położona w ciągu drogi krajowej nr 98

  • Już od 2012 roku przeglądy wskazują na konieczność remontu kapitalnego;
  • 28 czerwca 2013 roku Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał Zarządowi Dróg 
i Utrzymania Miasta we Wrocławiu (ZDiUM) do usunięcia w terminie do 30 czerwca 2014 r. nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu i wykonanie niezbędnych napraw.
  • ZDIUM wnioskował o zmianę terminu wykonania prac, uzyskując przedłużenie terminu naprawy obiektu do 30 listopada 2016 r. Jednocześnie wprowadzono ograniczenie nośności obiektu dla pojazdów o dopuszczalnej masie do 10 ton. Następnie ZDiUM ponownie występuje o przedłużenie terminu do 31 grudnia 2017 r. Jednakże nie ma zgody na dalsze przedłużanie terminów.
  • Władze miasta zamiast przystąpić do remontu odwołują się od odmowy (Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego) przedłużenia terminu do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nie przyznał racji ZDIUM-owi. 
  • Zamiast rozpocząć remont, po raz kolejny kontynuowana jest gra na czas - 21 września 2017 r. ZDiUM odwołuje się od decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa jest w toku. 

Mosty Chrobrego

  • Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 18 marca 2015 r. nakazał ZDIUM-owi usunięcie w terminie do 31 grudnia 2015 r. nieodpowiedniego stanu technicznego mostów. 
  • ZDiUM zwrócił się o przedłużenie terminu naprawy obiektu do 31 grudnia 2018 roku. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nie zgodził się na tą propozycję (odmowa z dnia 8 sierpnia 2016 r.). 
  • ZDiUM odwołuje się od decyzji o niewyrażeniu zgody na przedłużenie terminu wykonania naprawy. Tym razem na wydłużenie terminu nie wyraża zgody Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (decyzja z dnia 26 września 2016 r.) 
  • ZDIUM po raz kolejny zwrócił się o przesunięcie terminu naprawy mostu tym razem na 31 grudnia 2017 r. 
  • Po udzieleniu odmowy przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (decyzja 9 marca 2017 r.), ZDIUM odwołuje się od decyzji do Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nie wyraża zgody na wydłużenie terminu zakończenia remontu (decyzja z 21 lipca 2017 r.). Od tej decyzji 5 października 2017 r. ZDIUM odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa jest w toku.

Most Zwierzyniecki w stanie niedostatecznym

Ostatnia ekspertyza mostu, przeprowadzona w III kwartale 2017 r. wskazuje, że jest on w stanie niedostatecznym i wymaga remontu. Ale nie jest to informacja nowa, miał być remontowany już 10 lat temu, jednakże zabrakło pieniędzy, pomimo tego, że był wpisany do wieloletniego planu inwestycyjnego. Przygotowano również dokumentację projektową, która jest już nieaktualna.

Kontrole stanu mostów oraz decyzje wydawane przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wskazują, że są one w złym stanie technicznym, mogą zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia i środowiska. Owinięcie estakady zachodniej na placu społecznym zieloną osłoną, nie jest przygotowaniem do Europejskiej Stolicy Zieleni! Jest tymczasową ochroną, żeby ograniczyć ryzyko odpadających elementów z estakady, które mogłyby spaść na przejeżdżające ulicami samochody! Polityka „grania na zwłokę” jest zła, absurdalna i niebezpieczna po prostu.

To kolejny przykład braku wizji i przewidywania. Prezydenta Rafał Dutkiewicz umożliwia budowę wielkiego osiedla, Olimpia Port (zamieszka tam 10 tysięcy mieszkańców, czyli małego miasteczka), bez zapewnienia sprawnej i bezpiecznej obsługi komunikacyjnej to skrajna nieodpowiedzialność. Przedłużanie decyzji o remontach nie załatwi sprawy, skutki remontów będą coraz bardziej uciążliwe dla mieszkańców rozrastających się osiedli na obrzeżach Wrocławia.

Wzywamy Prezydenta Rafała Dutkiewicza do przedstawienia konkretnego planu działania! Sądy i zwlekanie to nie rozwiązanie!

Mirosława Stachowiak- Różecka

Poseł na sejm RP

Dodaj komentarz

Komentarze (0)