Młode talenty na Non Sola Scripta. W niedzielę usłyszymy duet organów i saksofonu

czwartek, 1.7.2021 13:31 378 0

Podczas drugiego koncertu XVIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta usłyszymy niezwykłe połączenie brzmienia organów i saksofonu. Strefa Kultury Wrocław zaprasza na koncert Damiana Skowrońskiego i Oskara Rzążewskiego. Bilety i karnety w sprzedaży.  

Obaj występujący 4 lipca w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim instrumentaliści to młode objawienia na polskiej scenie muzyki klasycznejDamian Skowroński jest organistą i niedawnym absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ale i Universität der Künste w Berlinie, gdzie zgłębiał improwizację organową. W 2017 roku – tym samym roku, kiedy został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych – objął funkcję asystenta na Wydziale Muzyki Kościelnej rodzimej uczelni.
Saksofonista Oskar Rzążewski wciąż jest studentem na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Młody muzyk ma na swoim koncie najwyższe nagrody na ponad 25 konkursach w kraju i za granicą (m.in. I Bielsko-Biała International Saxfest, Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy CEA, Emona Festival w Ljubljanie), jest też członkiem nagradzanych zespołów: kwartetu saksofonowego Nemesis Quartet, duetu z Karolem Mastalerzem oraz orkiestry Warsaw Saxophone Orchestra.

Oskar Rzążewski gra Bacha: LINK

Koncert duetu Skowroński-Rzążewski odbędzie się 4 lipca o godzinie 19:00 w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Bilety (15-20 zł) nabyć można online bądź stacjonarnie: w Barbarze (ul. Świdnicka 8B), Imparcie (ul. Mazowiecka 17) oraz na miejscu koncertu przed jego startem. Karnety, umożliwiające udział we wszystkich festiwalowych koncertach, w tym tygodniu dostępne są w obniżonej cenie 130 złotych.

Każdy z koncertów odbywających się tego lata w Kościele Świętego Krzyża wpisuje się w wyjątkową formułę programową Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta: wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest łączenie organowej klasyki z muzyką improwizowaną, także wykonywanej na innych instrumentach i wokalnie. W tegorocznym cyklu dziesięciu niedzielnych koncertów nie zabraknie zarówno debiutujących młodych talentów, jak i wirtuozów cieszących się od wielu lat międzynarodowym uznaniem. Podczas dwóch festiwalowych miesięcy usłyszeć będzie można zupełnie niezwykłe konfiguracje muzyczne: połączenie organowych improwizacji z muzyką góralską, monumentalnym brzmieniem orkiestry wojskowej czy głosami śpiewaków oratoryjno-kantatowych. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)