Młodzież z dolnośląskiego działa z sercem i sensem

piątek, 20.5.2022 10:43 695 0

Dwa i pół tysiąca młodych ludzi z całej Polski świętowało zakończenie własnych projektów społecznych podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Najlepsze inicjatywy są nagradzane od lat społecznymi Oscarami tj. Złotymi Wilkami. W tym roku, wśród zwycięskich akcji jest głogowski projekt Zapamiętani, który poszerza wiedzę młodzieży na temat metod efektywnej nauki.
 
Ponad pięć tysięcy młodych osób z całej Polski zrealizowało tysiąc własnych projektów społecznych w tym roku szkolnym. Najlepsze z nich zostały nagrodzone Złotymi Wilkami podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii, święta młodzieżowej aktywności społecznej. To podsumowanie całorocznej pracy młodzieży, która działa z sercem i sensem.
 
Działanie z sercem
 
Młodzi w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii decydują się na realizację inicjatyw, które są dla nich najbliższe. Edukują na temat ekologii poprzez wykłady czy prelekcje, wspierają lokalne schroniska, realizują zbiórki dla organizacji pozarządowych, projektują strony internetowe i aplikacje, które pomagają szkołom w budowaniu zaangażowanej społeczności. — Jest wiele powodów, dla których udział w olimpiadzie ma ogromny sens, ale jednym z nich jest m.in. możliwość rozwoju praktycznych umiejętności - myślę o skutecznej komunikacji z drugim człowiekiem, współpracy i innych, których uczniowie często nie mają szansy nabyć w szkole, a są przydatne nie tylko teraz, ale również na studiach, a później w pracy czy życiu prywatnym. Myślę jednak, że najważniejsza jest w tym wszystkim świadomość tego, co daje prowadzenie takich działań - że młodzież ma wpływ na własne otoczenie - a to ułatwia zauważanie własnych możliwości i tego, jak wiele możemy zrobić — mówi Michał Poprawski, przedstawiciel projektu Zapamiętani, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie.
 
Wrażliwość młodych na poszczególne problemy widać w tematach, jakie wybierają, realizując swoje inicjatywy. Młodzież reaguje na najważniejsze społeczne wyzwania i wpisuje je w swoje działania. Nie inaczej było w tym roku, gdy w marcu szereg zespołów porzuciło skrzętnie ułożone plany i z dnia na dzień zastąpili je pomocą sąsiadom zza wschodniej granicy. — Wojna w Ukrainie pokazuje jasno, że radzenie sobie z potężnymi wyzwaniami, nie jest tylko wynikiem posiadania czołgów, czy pieniędzy. Przynajmniej w równym stopniu, ważne są postawy, jakie w życiu przyjmujemy: odwaga i odpowiedzialność za wspólne dobro. Wy te postawy macie — mówiła do finalistów podczas Wielkiego Finału Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.
 
Na Wielkim Finale nie zabrakło nauczycieli, którzy w tym emocjonującym i aktywnym czasie, jakim dla młodych jest realizacja własnych inicjatyw, są ogromnym wsparciem. Ich rola jest nieoceniona - wzmacniają, motywują do działania, pomagają w razie trudności i wyzwań, a na koniec doceniają i celebrują osiągnięcia uczniów.
 
Działanie z sensem
 
Organizatorzy olimpiady mówią, że z roku na rok rośnie liczba realizowanych projektów. Pracodawcy odbierają finalistów jako aktywną i chętną do działania młodzież z pierwszym doświadczeniem praktycznej pracy. Realizacja projektu pozwala robić dobre rzeczy dla lokalnej społeczności i uczyć się przy tym pracy w grupie, organizacji zadań czy skutecznej komunikacji - kompetencji wskazywanych jako deficytowe przez pracodawców na całym świecie. — Żyjemy w czasach gdy jedyną pewną w życiu pokolenia, które wchodzi w dorosłość, będzie ciągła zmiana. Dlatego też zależało nam, aby w ramach programu #WyzwanieReckitta, przekazać, dlaczego tak istotne jest rozumienie zachodzących zmian społeczno-ekonomicznych oraz umiejętność szybkiej adaptacji do sytuacji np. poprzez przebranżowienie się. Naszym celem było wsparcie młodzieżowych inicjatyw z każdego zakątka Polski — mówi Katarzyna Krzyżewska Marketing Manager i Head of Purpose Council w Reckitt.
 
Najaktywniejsza młodzież w regionie
 
Wielki Finał olimpiady Zwolnieni z Teorii odbył się 19 maja na Torze Służewiec w Warszawie. Podczas wydarzenia, które prowadził Karol Paciorek, twórca internetowy i dziennikarz, nagrodzono projekty w 11 kategoriach: 4 formatach tj. zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach tj. kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna. Przyznano też dwa Złote Wilki za zarządzanie zmianą społeczną dla projektów, które najlepiej przystosowały się do trudnej i niespodziewanej sytuacji społecznej związanej z wojną w Ukrainie. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów. Pełna lista zwycięzców: http://zwzt.link/zotywilk.
 
W kategorii edukacja Złotego Wilka za najlepszy projekt społeczny wygrał zespół z Głogowa, realizujący projekt Zapamiętani, który poszerza wiedzę młodzieży na temat metod efektywnej nauki. Mijająca edycja olimpiady w tym roku szkolnym to aż 68 ukończonych projektów społecznych, które przeprowadziło 298 finalistów w regionie. Młodzież z Lubina, Wrocławia, Jeleniej Góry, Głogowa, Milicza i Legnica realizowała takie inicjatywy jak projekt Kontrasty edukujący o polaryzacji społecznej, bańkach informacyjnych, mający na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji, inicjatywa Roboty Edukacji, która ułatwia wejście w świat robotyki i programowania poprzez możliwość udziału w warsztatach i złożeniu robotów, czy projekt CHEMEO zakładający stworzenie aplikacji z trójwymiarowymi, interaktywnymi  modelami i narzędziami dla uczniów i nauczycieli.
 
Relację z Gali Głównej Wielkiego Finału można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook. Film podsumowujący edycję jest dostępny pod linkiem: https://youtu.be/b34uuauFD1M. Olimpiadę Zwolnieni z Teorii wspierają m.in.: ING Bank Śląski, Allegro, Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego, Reckitt. Partnerami medialnymi są: Radio Eska, Polsat News.
 
 
***
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)