Mobilne KTG dla Wrocławianek. Ogromne zainteresowanie! Wciąż można się zapisać!

czwartek, 1.12.2022 09:57 174 0

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie miejskim programem „Bądź bezpieczna. Mobilne KTG dla mieszkanek Wrocławia od 36 tygodnia ciąży”, od 1 do 16 grudnia szansa na bezpłatne wypożyczenie bezprzewodowych urządzeń telemedycznych do badania KTG wzrasta, gdyż Wrocław pięciokrotnie zwiększa ich liczbę!

Mobilne KTG to urządzenie, które umożliwia przyszłym mamom wykonywanie badań samodzielnie w domu, przy zachowaniu jakości klinicznej, co zapewnia im niezwykły komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zapisy mobilnego KTG pomagają ocenić dobrostan płodu. Monitorują zarówno czynność serca płodu, jak również czynność skurczową macicy. Dodatkowo pozwalają w porę wykryć stany niedotlenienia dziecka oraz występowanie wad serca.

- Program badania dla kobiet w ciąży przy użyciu mobilnego KTG stworzyliśmy z myślą  o uzupełnieniu polityki prorodzinnej miasta, którą prowadzimy również z Działem ds. Smart City Wrocław. Był to ważny krok w zakresie kompleksowej opieki i ochrony kobiet w ciąży i cieszę się, że go wykonaliśmy. Urządzenia stały się kluczowym elementem domowej diagnostyki stanu zdrowia matek i ich dzieci i chciałbym, żeby ten trend został utrzymany. Stąd zwiększamy liczbę dostępnych urządzeń – wskazuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.


Kompleksowe badania i wysoka jakość usługi – uczestniczki programu o urządzeniach KTG

W 2020 i 2021 roku miasto przeprowadziło 2 projekty pilotażowe, w których wzięło udział 120 kobiet. Wykonano wtedy ponad 800 badań, podczas których sprawdzano m.in.: częstotliwość akcji serca płodu, puls matki, skurcze mięśnia macicy oraz ruchy dziecka o każdej porze dnia i nocy. Jakość świadczonych usług została oceniona przez użytkowniczki bardzo wysoko.

– Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się skorzystać z takiego urządzenia. Wypożyczyłam sprzęt w 38 tygodniu ciąży i używałam go regularnie aż do porodu. To była moja pierwsza ciąża i dzięki urządzeniu i możliwości kontaktu z położnymi o każdej porze dnia i nocy czułam się bardzo bezpiecznie – powiedziała Katarzyna, uczestniczka projektu i mieszkanka Wrocławia.

- Cieszymy się z tak dużego zainteresowania programem. Mam nadzieję, że dzięki znacznemu zwiększeniu liczby urządzeń KTG jeszcze więcej wrocławianek będzie mogła z nich skorzystać – powiedział Robert Bednarski Dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UMW.

Uczestniczki programu, oprócz bezprzewodowego KTG muszą posiadać urządzenie mobilne z dostępem do Internetu oraz zainstalowaną bezpłatną aplikacją medyczną Carebits. Aplikacja służy do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych (KTG) w każdym miejscu, w którym przebywa przyszła mama oraz przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego obsługiwanego przez personel medyczny.

Centrum działa w trybie 24h/7, a w przypadku nieprawidłowości w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą. Każdorazowo po poprawnie przeprowadzonym badaniu jego wynik udostępniony jest w aplikacji oraz przekazany w wiadomości mailowej i sms-owej. Uczestniczki programu mogą wykonać nieograniczoną ilość badań w ciągu doby.

Kto może przystąpić do programu?

Do programu mogą zgłaszać się mieszkanki Wrocławia od 36 tygodnia ciąży pojedynczej, będące pod stałą opieką lekarza ginekologa lub położnej. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu +48 22 308 03 00, w godzinach od 8:00 do 16:00 i na bieżąco weryfikowane przez personel ginekologiczno-położniczy. Przyszła mama zakwalifikowana do programu otrzymuje kod, który umożliwia jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem, a także bezpłatne korzystanie z usługi telemedycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)