Monitoring w sali dydaktycznej

czwartek, 16.1.2020 14:22 3776

Czy dyrektor szkoły prywatnej/publicznej może umieścić w sali lekcyjnej kamerę zapisującą obraz i dźwięk z przebiegu lekcji? Który akt prawny reguluje wprowadzenie monitoringu w szkole?

Odpowiedź:

W szkole publicznej umieszczenie monitoringu w sali dydaktycznej jest co do zasady niemożliwe - inaczej niż w szkole niepublicznej.

Uzasadnienie:

Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia dyrektor szkoły lub placówki, w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę lub placówkę oraz po przeprowadzeniu konsultacji z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim, może wprowadzić szczególny nadzór nad pomieszczeniami szkoły lub placówki lub terenem wokół szkoły lub placówki w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).

Monitoring nie obejmuje pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, pomieszczeń, w których uczniom jest udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna, pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, gabinetu profilaktyki zdrowotnej, szatni i przebieralni, chyba że stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne ze względu na istniejące zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów/pracowników i ochrony mienia, a jednocześnie nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób, w szczególności zostaną zastosowane techniki uniemożliwiające rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.

Co do zasady więc monitoring w sali dydaktycznej jest niedopuszczalny. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest jego wprowadzenie - zwłaszcza w przypadkach, gdy brak tego monitoringu rodziłby poważne zagrożenie dla uczniów, pracowników szkoły ewentualnie dla mienia. Przykładowo w przypadku szkoły podstawowej ogólnodostępnej trudno sobie wyobrazić takie zagrożenie. Poza tym zastosowanie monitoringu w sali dydaktycznej wymagałoby zastosowania technik anonimizacji wizerunku osób uwiecznianych na nagraniu.

Zapamiętaj!

Inaczej będzie w szkole niepublicznej. Tam bowiem monitoring podlega przepisom Kodeksu pracy, a ten nie wyklucza umieszczenia monitoringu w sali dydaktycznej.

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) – art. 108a.


Michał Kowalski
Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego
Ekspert portalu oświatowego
https://www.portaloswiatowy.pl/

notka prasowa