Montaż powierzchniowy SMT - definicja, etapy i zalety

czwartek, 7.4.2022 08:57 340

Współczesna produkcja elektroniki nie byłaby możliwa, gdyby nie wykorzystanie montażu powierzchniowego SMT. Ta technologia pozwala na szybkie wytwarzanie miniaturowych płytek PCB, które da się zastosować w różnego typu urządzeniach. Częściowo montaż SMT wyparł montaż THT. Dlaczego się tak stało? Jak wygląda proces montażu powierzchniowego obwodów drukowanych? Jakie są największe zalety tego sposobu umieszczania elementów elektronicznych na płytce?

Montaż powierzchniowy SMT (od ang. Surface Mount Technology) to metoda umieszczania elementów elektronicznych na powierzchni płytki PCB, czyli inaczej obwodu drukowanego. Montaż SMT pozwala dosłownie na przyklejanie komponentów SMD (od ang. Surface Mount Devices) takich jak oporniki, diody, kondensatory, rezystory itp. bezpośrednio na płytce PCB – po obu jej stronach. Co ważne, jest to montaż w pełni automatyczny. Realizuje się go wyłącznie na liniach produkcyjnych, ponieważ wymaga maksymalnej precyzji.

Jak wygląda proces montażu powierzchniowego?

Jak wygląda proces montażu powierzchniowego? Składa się z sześciu podstawowych etapów. Pierwszy etap to programowanie maszynowe – konfiguracja maszyn wykorzystywanych w produkcji zgodnie ze specyfiką podaną przez klienta. Etap drugi to nakładanie pasty lutowniczej przez specjalny szablon na właściwe pola na płytce PCB. Etap trzeci to kontrola pasty lutowniczej – jest to kontrola optyczna, która pozwala na ocenę wysokości, ewentualnego nadmiaru oraz zanieczyszczeń. Etap czwarty polega na układaniu komponentów pobieranych z podajników na paście lutowniczej. Za ten etap odpowiadają maszyny pick&place mogące działać z prędkością nawet do 40 tys. komponentów na godzinę przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej dokładności. Etap piąty to lutowanie w piecu wieloprofilowym. Etap szósty i ostatni to kontrola jakości – gotowe płytki trafiają do urządzenia do AOI (Automated Optical Inspection) pozwalającego wykryć wszelkie niedoskonałości takie jak zwarcia, zarysowania, zabrudzenia, niewłaściwe ułożenie komponentów, otwarte obwody itp.

Chcesz zlecić produkcję płytek PCB? Sprawdź ofertę doświadczonej firmy specjalizującej się w produkcji elektroniki z wykorzystaniem montażu powierzchniowego: https://printor.pl/oferta/montaz-smt/

Zalety montażu powierzchniowego SMT

Dlaczego montaż powierzchniowy jest tak popularny wśród firm produkujących elektronikę? Ponieważ pozwala na tworzenie miniaturowych płytek PCB, które da się wykorzystać w dowolnej wielkości urządzeniach. Jednocześnie to szybszy sposób niż montowanie komponentów tradycyjną metodą przewlekaną. Dodatkowo elementy elektroniczne da się ułożyć dużo gęściej i po obu stronach, co ze względu na ich wielkość i konieczność ręcznego przewlekania przez płytkę nie jest możliwe w montażu THT.

Montaż SMT pozwala również na uzyskanie płytek o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych – niewielka masa komponentów wpływa na wysoką odporność na wibracje i wstrząsy – oraz elektrycznych – mała impedancja połączeń to doskonałe właściwości przy wysokich częstotliwościach. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że ten rodzaj montażu pozwala na obniżenie kosztów produkcji.