komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

Mowa nienawiści zaniemówiła w komunikacji miejskiej

poniedziałek, 9.12.2019 15:36 , komentarze: 0 , odsłony: 616
kategorie artykułu:

MPK i Stowarzyszenie Nomada ruszyły z kampanią przeciw agresji w przestrzeni publicznej. Na ekranach w pojazdach miejskiego przewoźnika już od piątku można zobaczyć spot informujący w jaki sposób działać, gdy będziemy świadkiem mowy nienawiści.

Przede wszystkim pasażer nie powinien być obojętny wobec takich sytuacji. Gdy widzi agresję powinien zadzwonić pod numer 112 i wezwać policję. Ważne jest, aby poinformował również motorniczego lub kierowcę MPK, który może np. zatrzymać pojazd, zamknąć drzwi i czekać na przyjazd wezwanych służb.

- Tą kampanią chcemy jasno zakomunikować, że MPK nie będzie tolerować żadnych przejawów mowy nienawiści – zaznacza prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – Wrocław jest miastem tolerancyjnym i otwartym na różnorodność. Taka sama jest wrocławska komunikacja miejska, która nikogo nie dyskryminuje. Nasza kampania ma dać pasażerom narzędzia, które mogą wykorzystać, gdy kiedykolwiek będą świadkiem agresji w MPK.

Instytucje chcą również promować swoją kampanią proaktywne i wspierające podejście do ofiar przemocy w przestrzeni publicznej. Jedną z rad, których udzielają pasażerom MPK jest podejście do osoby, która była celem ataku, przywitanie się z nią i porozmawianie.

- Warto pokazać, że nie godzimy się na przemoc w naszym otoczeniu – mówi Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada. - Brak reakcji wspiera sprawców, a solidarną reakcją wspieramy osoby poszkodowane. Następnym razem to każda, każdy z nas może doświadczyć ataku, dlatego warto pamiętać i dbać o bezpieczeństwo wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia.

Wspólna kampania ze Stowarzyszeniem Nomada to kolejne działanie MPK, którego celem jest walka z mową nienawiści. W tym roku prezes spółki zgłosił do prokuratury agresywne komentarze nawołujące do mordowania motorniczych i kierowców, które pojawiały się ona na internetowym portalu jednej z wrocławskich gazet. MPK również jako pierwsze zareagowało i wydało oświadczenie ws. nienawistnych plakatów, które nielegalnie pojawiły się na przystankach w dzień marszu równości. Spółka zainicjowała również ostatnio spotkanie miejskich instytucji, które pracują obecnie nad szeroką kampanią mającą na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści w przestrzeni publicznej.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
poniedziałek, 10.8.2020 15:39
poniedziałek, 10.8.2020 09:48
piątek, 7.8.2020 00:00
czwartek, 6.8.2020 11:49
czwartek, 6.8.2020 11:40
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele