komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 30 września 2020

Wery, Honoriusza

MPK dowiezie uczniów do Centrum Historii Zajezdnia i zbada o historię

poniedziałek, 20.1.2020 17:25 , komentarze: 0 , odsłony: 605
kategorie artykułu:

W trosce o edukację najmłodszych, jeszcze w tym roku na wrocławskich ulicach ma pojawić się zabytkowy autobus, który umożliwi uczniom wrocławskich szkół dojazd do Centrum Historii Zajezdnia. Zanim jednak remont popularnego „Ogórka” dobiegnie końca, jeden ze swoich autobusów udostępni Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.


Porozumienie dotyczące powyższej formy współpracy zostało podpisane przez dyrektora Centrum Historii Zajezdnia Marka Mutora oraz prezesa MPK Wrocław Krzysztofa Balawejdera. Obecnie trwa remont słynnego „Ogórka” i zanim wyruszy on w trasę, dzięki zwartemu porozumieniu dojazd uczniów z wrocławskich szkół do Zajezdni będzie wygodny i bezpieczny.

- W tej chwili wrocławska „Politechnika” przeprowadza diagnostykę pojazdu i demontaż poszczególnych elementów. Naszym celem jest, aby w tym roku, roku jubileuszu powstania „Solidarności” Jelcz 043 wróci na wrocławskie trasy i ułatwiał wrocławskim uczniom wygodny i bezpieczny dojazd do Zajezdni – powiedział dyrektor Marek Mutor. – Nie chcemy tracić czasu i zanim to nastąpi tę rolę będzie pełnić autobus MPK. Naszym pragnieniem jest, aby każdy wrocławski uczeń odwiedził Centrum Historii Zajezdnia, gdzie najlepiej można poznać historię Wrocławia od wojny do czasów współczesnych.

- Jesteśmy częścią długiego łańcucha pokoleń, jesteśmy częścią historii – dodał prezes Krzysztof Balawejder. Wielokrotnie podejmowaliśmy wspólne działania i zawsze współpraca MPK z Zajezdnią układała się znakomicie. Przecież bez Zajezdni nie można mówić o historii naszego miasta, ani tym bardziej o dziejach MPK.

MPK rozpoczyna również współpracę z Centrum Historii Zajezdnia w zakresie badania historii komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Głównym założeniem badań jest docieranie do seniorów, tworzących przeszłość miejskiej spółki. Metodą badawczą będzie nagrywanie relacji historii mówionej, dlatego też najlepszym partnerem będzie Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Przy okazji spotkań z seniorami, Ośrodek zamierza zachęcać do przekazywania pamiątek, dokumentów czy zdjęć związanych z bogatą historią wrocławskiego MPK. Zamierzeniem projektu „O tym, co nas łączy – historia komunikacji miejskiej we Wrocławiu” w perspektywie dwóch lat jest nagranie relacji minimum trzydziestu Świadków Historii oraz stworzenie publikacji o historii wrocławskiej komunikacji po II Wojnie Światowej.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 15 godz temu
poniedziałek, 28.9.2020 17:49
poniedziałek, 28.9.2020 13:13
czwartek, 24.9.2020 13:40
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele