MPK już od roku wspiera Ukrainę. Jak miejska spółka pomaga sąsiadom zza wschodniej granicy?

poniedziałek, 27.2.2023 10:11 417 0

W piątek 24 lutego 2023 r. przypada 1. rocznica wojny w Ukrainie. To 12 miesięcy bestialskich ataków rosyjskiej armii, 52 tygodnie bohaterskiej walki Ukraińców, 366 dni ludzkiego dramatu, strachu, bólu i krwi. Ale i 366 dni nadziei, solidarności i tak ludzkiego, bezbrzeżnego wsparcia. Wsparcia, którego także wrocławianie i wrocławskie MPK mogli być częścią.

Rozgrywający się na oczach świata koszmar wojny stał się dla nas wszystkich egzaminem z człowieczeństwa; również Polacy zjednoczyli się, by nieść pomoc naszym sąsiadom. Na mocy decyzji prezydenta miasta oraz Rady Miejskiej Wrocławia już w początkowych dniach wojny uchodźcom przyznana została możliwość bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską na okres pierwszych paru, tak kluczowych, miesięcy. Przybyli do Wrocławia Ukraińcy mogli dostać się do miejsc pomocowych oraz na, ogłaszane w ich ojczystym języku, przystanki przy strategicznych punktach miasta, takich jak urząd miejski. Przejazdy pozostały, jak w przypadku ogółu pasażerów, darmowe dla dzieci do lat 7, seniorów powyżej 65 roku życia oraz uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W pojazdach pojawiły się także specjalne komunikaty skierowane do społeczności ukraińskiej dotyczące zasad obowiązujących w środkach komunikacji miejskiej, a także filmy edukacyjno-informacyjne poświęcone Ukrainie.

MPK zorganizowało także transport karmy dla zwierząt w Ukrainie oraz przekazało specjalny autokar medyczny dla ukraińskich żołnierzy, wyposażony w artykuły pierwszej pomocy. Otworzyło także drzwi dla chętnych do podjęcia pracy ukraińskich kierowców, motorniczych i mechaników, organizując szkolenia, zapomogi, specjalne kursy na prawo jazdy i z języka polskiego oraz pierwsze w Polsce, nowoczesne oprogramowanie tramwaju i autobusu w języku ukraińskim. Spółka zapewniła skoordynowaną pomoc zatrudnionym obywatelom Ukrainy, udostępniając wsparcie psychologiczne i socjalne oraz udostępniła pojazdy wykorzystywane do rozlokowywania uchodźców.

Od roku towarzyszymy naszym wschodnim sąsiadom nie tylko myślami, ale i wieloma, mniejszymi i większymi, gestami wsparcia. Staramy się być wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni i zobowiązujemy się pomagać narodowi ukraińskiemu tak długo, jak będzie to konieczne, jednak
z nadzieją, że wojna prędko się zakończy – oczywiście, zwycięstwem bohaterskiej Ukrainy – mówi dyrektor ds. korporacyjnych MPK Wrocław Witold Woźny.

W trzecią rocznicę zaprzysiężenia Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy, MPK w symboliczny sposób wyraziło wsparcie dla odpierającego atak sąsiada, wypuszczając na tory tramwaj ozdobiony barwami Ukrainy i hasłem „jesteśmy z Wami” po polsku i ukraińsku. Ten tramwaj to hołd oddany nie tylko walczącym na froncie. To podziękowanie dla każdego i każdej z nas, pomagających tak jak możemy i potrafimy. Wolontariatem, gościnnością, oferując pracę czy przekazując pieniądze — mówił wówczas śp. Krzysztof Balawejder. Symboliczny pojazd poświęcony obrońcom Ukrainy dołączył do wyjątkowego Tramwaju Wolności oraz Tramwaju Niepodległości, wspominających ważne dla Polski wydarzenia, jednocząc mieszkańców miasta.

MPK wspiera również heroiczną walkę sąsiadów wywieszając, obok flag Wrocławia, flagi Ukrainy na wszystkich tramwajach i autobusach należących do przewoźnika. Decyzja ta, szeroko komentowana, pozostaje niezmienna, a flagi, zgodnie z zapowiedzią spółki, towarzyszyć nam będą aż do zwycięstwa narodu ukraińskiego nad agresorem.

To był rok bólu, rok jedności, rok niezłomności – wspomina dziś prezydent Zełenski. Dziękując Ukrainie i jej obywatelom za tę ogromną niezłomność i bohaterską postawę, deklarujemy gotowość do wsparcia i obietnicę solidarności na każdy kolejny dzień okrutnej wojny i na, tak ważny, czas odbudowywania Ukrainy, która – jak głęboko wierzymy – już wkrótce będzie wolna, piękna i jeszcze silniejsza.

Wrocławskie MPK zapowiada kontynuację dotychczasowych działań i nieustające wsparcie dla narodu ukraińskiego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)