„Musica libera” – premiera nowego albumu wydanego przez Narodowe Forum Muzyki

czwartek, 28.1.2021 15:08 317 0

 29 stycznia 2021 roku swoją premierę będzie miał nowy album Narodowego Forum Muzyki Musica libera nb nagrany przez Marcina Danilewskiego (skrzypce) Grzegorza Biegasa (fortepian). Na płycie znalazły się utwory Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Meyera i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil

Płytę można kupić w Kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki oraz online w NFM Shop.  

Tytuł: Musica libera                                                            

Wykonawcy:

Marcin Danilewski – skrzypce
Grzegorz Biegas – fortepian 

Program:
Krzysztof Penderecki
 (1933–2020)
I Sonata na skrzypce i fortepian (1953) [8'37]

  1.        Allegro 3'04
  2.        Andante 2'53
  3.        Allegro vivace 2'35
  4.        La Follia na skrzypce solo (2013) 11'28

Witold Lutosławski (1913–1994)

  1.        Subito na skrzypce i fortepian (1992) 5'18

Krzysztof Meyer (ur. 1943)

  1.        Capriccio interrotto op. 93 na skrzypce i fortepian (2000) 9'07

 

Sześć preludiów* na skrzypce solo (1981) [16'18]

  1.        Moderato con moto 4'02
  2.        Precipitato, con sordino 1'43
  3.        Allegretto 1'27
  4.    Larghetto, poco rubato 2'20
  5.    Marcato 1'06
  6.    Vivace 5'35

Grażyna Pstrokońska-Nawratil (ur. 1947)
13. La vetrata* na fortepian 14'07 

Czas całkowity [64'05] 

* Światowa premiera nagrania 

Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, w dniach 22–24 czerwca 2020 roku.

Reżyseria nagrania, montaż, mastering: Ewa Lasocka (CD Accord)

NFM 73, ACD 283 

Patronat medialny: Program II Polskiego Radia 

Program niniejszej płyty przenika kilka wątków, które pozwalają słuchać jej na wiele różnych sposobów. Znajdziemy w nim przemyślany wybór utworów skomponowanych w drugiej połowie XX wieku (z wyjątkiem La Follii Krzysztofa Pendereckiego) przez polskich kompozytorów – nestorów klasycznej muzyki współczesnej. Każdy, kto pragnie zapoznać się z ich dokonaniami w dziedzinie muzyki kameralnej, ma ku temu sposobność. Płyta ukazuje specyfikę polskiej twórczości muzycznej wraz z jej odcieniami. To również utwory wirtuozowskie, dające wykonawcom pole do popisu, słuchaczom zaś przyjemność podziwiania ich sprawności technicznej i muzykalności.

Monika Pasiecznik, fragment eseju zamieszczonego w booklecie albumu 

Marcin Danilewski

Urodzony w 1986 roku artysta pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku czterech lat. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Krzysztofa Jakowicza oraz Universität Mozarteum Salzburg pod kierunkiem Igora Ozima.

Jest laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Muzyków im. Piotra Czajkowskiego w Kurashiki (Japonia), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku oraz finalistą Między­narodowego Konkursu im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie.

Występuje jako solista z takimi orkiestrami, jak NFM Filharmonia Wrocławska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, West Side Sinfonietta, Salonorchester St. Moritz, Camerata Pontresina (Szwajcaria). Jest także cenionym kameralistą – koncertuje z Lutosławski Quartet, Silius Trio, Cameratą Galiciana i NFM Ensemble.

Jako koncertmistrz gościnny współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, m.in. z Mozarteumorchester Salzburg, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, Neue Lausitzer Philharmonie, I, Culture Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. Obecnie jest koncertmistrzem NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz Camerata Pontresina.

Marcin Danilewski od 2018 roku pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest założycielem oraz kierownikiem artystycznym orkiestry kameralnej West Side Sinfonietta.

Gra na skrzypcach Raffaela i Antonia Gagliano z 1800 roku. 

Grzegorz Biegas

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie Mieczysława Dawidowicza oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – uzyskał dyplom w klasie fortepianu Eugeniusza Knapika i w klasie kameralistyki Marii Szwajger-Kułakowskiej. W 2002 roku ukończył także studia podyplomowe pod kierunkiem Józefa Stompla.

W swojej działalności artystycznej skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej – wielokrotnie był nagradzany za najlepszy akompaniament, otrzymał m.in. Nagrodę im. Jerzego Lefelda Konkursu Wokalnego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W charakterze kameralisty występował na licznych koncertach w kraju i za granicą, także w ramach festiwali (Europa, USA, Argentyna, Chiny), współpracując z wieloma znakomitymi śpiewakami. W swoim dorobku ma szereg nagrań radiowych (Polskie Radio), telewizyjnych (Telewizja Polska) oraz płytowych, przede wszystkim muzyki polskiej.

Grzegorz Biegas jest profesorem swojej macierzystej uczelni, pracuje obecnie w Katedrze Kameralistyki. W latach 2005–2012 był prodziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego, a w latach 2012–2016 – prorektorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)