komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 17 stycznia 2021

Antoniego, Rościsława

Muzeum Pana Tadeusza

niedziela, 17.7.2016 08:40 , komentarze: 0 , odsłony: 932
kategorie artykułu:


Ekspozycja główna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Bilet zwykły 20 zł, ulgowy 10 zł, grupowy zwykły (powyżej 10 osób) 15 zł, grupowy ulgowy 7,50 zł, za darmo dzieci do 4 lat i osoby po 75.

Ponad dwieście zabytkowych eksponatów, prawie 3100 obiektów poddanych cyfrowej obróbce, przeszło 100 multimedialnych aplikacji, animacje 3d i rozszerzona rzeczywistość. Wszystko na 4 tysiącach metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej.

Ekspozycja główna to opowieść wprowadzająca w świat epoki romantyzmu. Zabieramy widza w podróż, podczas której pozna kontekst historyczny czasów powstania poematu. Zrozumie sytuację polityczną tego okresu z perspektywy polskiej i europejskiej.

Ekspozycja podzielona została na dziesięć sal ukazujących źródła i rozkwit polskich idei romantycznych.

Są tu m.in. pokoje poświęcone obyczajowości staropolskiej – oficjalnej, publicznej z uwzględnieniem urzędów, polowań i prywatnej z kulturą domu, stołu. Z kolei w sali nazwanej „Wolność” prześledzimy, jak rozumiana była przez wieki wolność szlachecka, osobista, artystyczna i polityczna, a wszystko z odpowiednio dobranymi multimediami oraz specjalnie dedykowanymi eksponatami ze zbiorów Ossolineum, ale też pożyczonymi ze Lwowa, czy Krakowa. 

W sali „Powidoki” zachwycą 4 ekrany parowe, na których wyświetlane będą sceny z filmów polskiej szkoły. Idąc do Gabinetów Świadków Historii przejdziemy „przez” obywatela Piszczyka z „Zezowatego szczęścia” Munka, czy Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu” Wajdy.

Z kolei świetnie zaprojektowany korytarz (imitujący pokryte napisami mury z komuny) poprowadzi nas z sali „Powidoki" do Gabinetów Świadków Historii - Jana Nowaka Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Będzie można posłuchać oryginalnych przemówień, obejrzeć przesłuchanie przez wizjer w więziennych drzwiach, a nawet zasiąść przy biurku cenzora i zobaczyć, jak kaleczono teksty oraz spróbować przywrócić ich pierwotną treść.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

wczoraj, 14 godz temu
poniedziałek, 11.1.2021 14:30
1
sobota, 9.1.2021 13:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele