Na Borowskiej walczą z Alzheimerem. Jest przełom!

wtorek, 23.12.2014 08:15 2670 0

Wrocławscy naukowcy opracowują nową metodę wczesnego wykrywania choroby Alzheimera i monitorowania jej przebiegu. Nowatorskie badania polegają na monitorowaniu mowy i głosu. Już w ciągu roku badania mogą zostać zastosowane w praktyce. Kończą się bowiem prace nad prototypem urządzenia. Jak podkreśla prof. Tomasz Kręcicki z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, to pierwsze takie badania na świecie, które mogą okazać się przełomowe w leczeniu Alzheimera.

Kierunkiem jaki postanowili zbadać wrocławscy naukowcy była analiza głosu i mowy. W skład zespołu weszli lekarze z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK pod kierunkiem prof. Tomasza Kręcickiego oraz Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Andrzeja Kiejny. Naukowców wspierali wrocławscy inżynierowie, którzy opracowali program akustyczny do badania głosu i mowy. Przebadano ponad 60 pacjentów i taką samą grupę osób zdrowych. Wstępne wyniki wskazują, że analiza głosu może być obiektywnym wskaźnikiem początku choroby jak również wykładnikiem postępów w jej leczeniu.

Fot. USK

- Pacjenci z choroba Alzheimera często mówią szeptem, mają trudności ze sformułowaniem zdań i mały zasób słownictwa – mówi prof. Tomasz Kręcicki. – Dlatego zdecydowaliśmy się na 24 godz. monitorowanie ich mowy. Posłuży do tego specjalnie skonstruowany mikrofon. To ważne badanie, bo pacjenci chorzy na Alzheimera często nie odzywają się przez cały dzień lub wypowiadają pojedyncze słowa. Jak podkreśla prof. Kręcicki po leczeniu pacjenta i odpowiedniej rehabilitacji jego aktywność znacznie wzrasta – poprawę będzie można także ocenić wykorzystując urządzenie akustyczne.

Wrocławscy naukowcy badając kolejne narządy zmysłów, rozpoczęli niedawno nowe badania  - tym razem wzroku. We współpracy z prof. Martą Misiuk-Hojło z Kliniki Okulistyki USK prowadzone są badania pupilometryczne – ruchów źrenicy z zastosowaniem urządzenia, które opracowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. 

W wyniku prowadzonych prac powstanie narzędzie, dzięki któremu również będzie można wykryć wczesne stadium Alzheimera.  - Nie wiemy, która metoda okaże się skuteczniejsza badanie mowy czy wzroku – ważne jest, by można było przyśpieszyć fazę wykrywania chorób otępiennych i ocenić postępy w ich leczeniu – mówi prof. Kręcicki. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)