Na przystanku w pobliżu rynku powstała "Ekowiata". Czemu służy takie rozwiązanie? [Foto]

wtorek, 18.4.2023 19:05 256 0

Z początkiem kwietnia 2023 r. na przystanku przy ulicy Kazimierza Wielkiego, na wysokości ul. Białoskórniczej stanęła pierwsza pilotażowa wiata z dachem obsadzonym niewymagającą podlewania roślinnością. Tym samym nasze miasto stało się już dziewiątą metropolią, która przetestuje takie rozwiązanie. Pilotażowy program wiat z zielonym dachem jest już testowany w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Sosnowcu, Katowicach i Chorzowie.

Inicjodawcą i sponsorem programu jest koncern AMS. Warto przypomnieć, że AMS jest właścicielem wiat funkcjonujących od lat na 228 wrocławskich przystankach, finansując nie tylko koszty ich montażu, ale i bieżącą konserwację. Jest to rozwiązanie korzystne dla samego koncernu, który może przy pomocy city lightów emitować treści reklamowe oraz dla gminnego budżetu, gdyż zdejmuje niemałe koszty wynikające nie tylko z samego zakupu wiat, ale również szeroko pojętego utrzymania: mycia, bieżących napraw czy większych remontów. Głównym beneficjentem takiego rozwiązania są oczywiście pasażerowie. Ekologiczna i nowoczesna wiata zastąpiła starszy model wiaty należący do agencji.

W AMS szukamy rozwiązań umożliwiających poprawę jakości życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wiemy bowiem, że prośrodowiskowych działań oczekują mieszkańcy i że są one naturalnym krokiem w kierunku budowania miast w duchu smart city – mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektorka marketingu AMS. – Cieszymy się, że Wrocław jest kolejnym miastem, w którym elementy infrastruktury zmieniają swoje oblicze w kierunku EKO – dodaje.

Zielone oazy w mieście to doskonała przestrzeń do współpracy z podmiotami zewnętrznymi, które chcą mieć realny wpływ na środowisko i którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju oraz ochrony planety. To także rozwiązanie służące mieszkańcom i doskonale włączające się w działania prośrodowiskowe miasta.

Zielony przystanek doskonale wpisuje się w charakter naszych wielu proekologicznych projektów jak chociażby retencja wód opadowych, program Złap Deszcz, prowadzone na szeroką skalę nowe nasadzenia drzew, organizacja nowych oraz rewitalizacja istniejących terenów zielonych, jak też działania na rzecz zrównoważonej mobilności. W ciągu trasy WZ będzie to już kolejny taki projekt, bliżej skrzyżowania z ul. Ruską już drugi sezon funkcjonuje bowiem nasz pilotażowy Zielony Przystanek ze starannie dobraną roślinnością w specjalnie zaprojektowanych siedziskach. Przygotowujemy się również do zazieleniania kolejnych przystanków, tym razem na osiedlu Przedmieście Oławskie. Warto podkreślić, że rozwiązanie z rozchodnikiem jako roślinnością trwałą i co ważne samowystarczalną już stosujemy w naszym mieście –  w zielonych torowiskach. Najnowsza lokalizacja to nasadzenia na trasie tramwaju na osiedle Popowice. I podobnie jak zielonych torowisk, roślinności na dachu również nie trzeba podlewać – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Zielona EKO wiata we Wrocławiu to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Dach przystanku, pokryty dywanem rozchodnikowym magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, nie wymaga zatem podlewania. Dodatkowo obniża o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe – są samowystarczalne, nie trzeba ich podlewać, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy koncernu z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.

Warto wspomnieć, że to rozwiązanie jest już od paru lat stosowane przy zakupie nowych wiat w przetargach organizowanych przez miasto.

źródło: Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)