Na PWr powstaje wyjątkowy system chłodzenia. Będzie oparty na zielonych rozwiązaniach

środa, 2.2.2022 13:12 368 0

W ciągu 25 lat ponad trzykrotnie wzrosło zużycie energii, jaką na całym świecie przeznaczamy na chłodzenie mieszkań, domów i budynków komercyjnych. A będzie jeszcze gorzej, bo wraz ze wzrostem temperatur z powodu ocieplania się klimatu rośnie zapotrzebowanie na urządzenia klimatyzacyjne. 

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, razem ze swoimi partnerami z Polski i Hiszpanii  zaczęli więc prace nad ekologicznym systemem alternatywnego chłodzenia. Będzie on oparty na nowatorskich czynnikach chłodniczych i innowacyjnym systemie magazynowania energii. Całość powstanie w ramach projektu COOLSPACES 4 LIFE w ramach prestiżowego grantu Komisji Europejskiej przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolejny krok ku zielonej uczelni 

System ma składać się z opracowanego przez naukowców urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW zasilanego energią odnawialną, połączonego z innowacyjnym magazynem energii oraz inteligentnym systemem sterowania. Będzie on oparty na przyjaznych środowisku technologiach i docelowo zostać wykorzystany do chłodzenia jednego z pięter budynku Geocentrum w kampusie uczelni.   

– Stanie się zatem przykładem żywego laboratorium do opracowywania innowacyjnych technologii z zakresu OZE, chłodnictwa, a także nowych technologii komunikacyjnych, pozwalających na dużą elastyczność w zarządzaniu energią – opowiada prof. Sabina Rosiek-Pawłowska z Politechniki Wrocławskiej. 

Konsorcjanci planują także komercjalizację wypracowanych rozwiązań i urządzeń, tak żeby po zakończeniu projektu mogły z nich korzystać inne budynki użyteczności publicznej w Europie. 

Jak to ma działać?

 75 paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu Geocentrum będzie zasilać powstały system. Stamtąd energia elektryczna będzie trafiała do instalacji, na którą złożą się urządzenie chłodnicze oparte o tzw. zielone czynniki chłodnicze i specjalny – także zaprojektowany w ramach projektu – magazyn chłodu. 

Z instalacji popłynie chłodna woda, która zapewni klimatyzację na trzecim piętrze budynku, a w zimniejszych miesiącach urządzenie będzie dogrzewać pomieszczenia, jako że z instalacji może płynąć także ciepła woda. Część ciepła pozwoli także ogrzać wodę użytkową w Geocentrum. Samo urządzenie klimatyzacyjne będzie wykorzystywało przyjazne dla środowiska czynniki chłodnicze.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)