Na ratunek Dolinie, czyli SuperLądman po właściwej Stronie [FOTO]

środa, 18.12.2019 12:03 6198 2

W sobotę i niedzielę – 14 i 15 grudnia – w lądeckim „Kinoteatrze” odbyły się dwa wystawienia tegorocznej sztuki bożonarodzeniowej, przygotowanej przez mieszkańców Lądka-Zdroju i zaproszonych do współpracy gości. Świąteczne przedstawienia są już grudniową tradycją naszego miasta – od siedmiu lat Teatr „Stąd”, przy olbrzymim wsparciu Centrum Kultury i Rekreacji oraz Stowarzyszenia Kultura u Źródeł bawi lądczan, kuracjuszy i rosnącą grupę gości zewnętrznych. 

Do zeszłego roku sztuki przedświąteczne ograniczały się właściwie do pojedynczego spektaklu, jednak po zeszłorocznej frekwencji – sala pękała w szwach – organizatorzy zdecydowali się na dwa dni przedstawienia. Jak dużym zainteresowaniem cieszą się świąteczne produkcje Teatru „Stąd”, niech świadczy fakt, że z 500 wejściówek ponad 400 rozdysponowane zostało po dwóch godzinach od umieszczenia informacji o ich dostępności na Facebooku.

Z całą pewnością na popularność wydarzenia wpływa udział w sztuce dużej ilości lądczan: w tym roku wystąpiło 75 osób od 3 do 70 roku życia, pośród nich było 25 aktorów i 50 tancerek i śpiewaczek. Gross uczestników to mieszkańcy Lądka-Zdroju, ale w „Kinoteatrze” pojawili się również stronianie a nawet mieszkańcy Kudowy-Zdroju. Wśród widzów mieliśmy gości z ościennych gmin, ale również z Wrocławia, których spora grupa przyjeżdża co roku do Lądka wyłącznie na to wydarzenie.

Nie mnie – jako autorowi scenariuszy Teatru „Stąd” i jego aktorowi – oceniać wpływ przedstawianych historii na rosnącą oglądalność naszych spektakli, ograniczę się zatem do krótkiego wprowadzenia do tegorocznej sztuki, która nosi tytuł „Na ratunek Dolinie. SuperLądman po właściwej Stronie”.

Jest rok 2077, Dolina Białej Lądeckiej – na mocy rządowych zarządzeń – ma zostać odcięta potężną zaporą i zasypana śmieciami z wielkich polskich miast. To ostatnia z dolin, która nie podzieliła jeszcze losu innych kotlin Sudetów, ponieważ jej mieszkańcy nie dają się wysiedlić za żadne pieniądze. W Wigilię Bożego Narodzenia do Lądka-Zdroju przybywają dwaj wysoko postawieni urzędnicy: prezes Wysypisk Polskich S.A. i dyrektor Banku Globalnego na Polskę, ich zadaniem jest przekonanie mieszkańców do opuszczenia doliny. Zamiast udziału w negocjacjach, zostają porwani przez burmistrza Lądka i jego współpracowników. Ich sytuacja jest beznadziejna, frustrację pogłębia przybycie lokalnego, zbzikowanego, wynalazcy, który oferuje im wsparcie superbohatera, którego zamierza ściągnąć za pomocą stworzonego właśnie wehikułu czasu i wyobraźni. Próba jest zupełnym fiaskiem – zamiast przystojnego herosa z nieograniczonymi mocami, przez wrota wehikułu do bazy buntowników wchodzi podejrzany osobnik, którego jedynym celem jest wypicie piwa. Zrezygnowani urzędnicy oddalają się na wigilijną kolację, tymczasem SuperLądman zaczyna ściągać do Lądka kolejne historyczne i fantastyczne postaci, które mają przekonać prezesa i dyrektora do rezygnacji z zasypania Doliny Białej Lądeckiej śmieciami z Warszawy…

Reakcje publiczności na sztukę były w zasadzie takie same: przedstawienie podobało się chyba wszystkim widzom, bo gratulacji po spektaklach nie było końca. Aktorzy spisali się znakomicie, co nie miałoby zapewne miejsca, gdyby spektaklu nie wyreżyserował Paweł Pawlik, a całej produkcji nie przeprowadziła Karolina Sierakowska. Nie pozostaje nic innego, jak teatralnym zwyczajem przedstawić nazwiska osób, które stworzyły tegoroczne lądeckie widowisko.

W sztuce wystąpili:

Ryszard Wolichleb - Zbigniew Pabian, Antoni Psikuta - Zbigniew Piotrowicz, Bella - Helena Pavlenko, Super Lądman/Esel - Piotr Kochanowski; Burmistrz Krzysztof Szeptowski - Tomasz Pawlęga, Petelski – Bartłomiej Hudziec, Strażak - Marcin Poświstajło, Wacława Łania – Karolina Sierakowska, Henryka Luśniak- Gracjana Pazdyk, Jadwiga Kania - Gabriela Naporowska-Rodak, Jureczek - Emilia Mozer, Babcia Urobora - Genowefa Włodarczyk, Szambelan – Marzena Zawal, Luiza Pruska - Mirosłwa Boduch, Marianna Orańska - Dorota Łakucewicz, Zygmunt Freud - Leszek Pazdyk, Mistrz Yoda - Zbigniew Chojniak, Elvis Presley - Wojciech Heliński, Ebenezer Scrooge - Mateusz Grzegorzewski, Babcia Rozalia – Paulina Bagińska, Melchior - Roman Kaczmarczyk, Kacper – Mieczysław Krywienko, Negocjator – Filip Bednarz, Maryja – Zuzanna Gałka, Krasnoludki/Straż Sądowa – Jasia Rodak, Zuzia Urzędowska, Julia Krzanowska, Kryspian Konwiński, Filip Bernagiewicz oraz Dziecięca Drużyna Pożarnicza pod kierunkiem Gracjany Pazdyk.

Realizacja: scenariusz: Tomasz Pawlęga, produkcja: Karolina Sierakowska, reżyseria: Paweł Pawlik, scenografia: Joanna Sapkowska-Pieprzyk, Tomasz Pieprzyk, kostiumy: Beata Gromiec-Sasaga, Karolina Sierakowska, Joanna Cieśla, Sylwia Bartulska, charakteryzacja: Joanna Cieśla, Stylizacja fryzur: Mateusz Chmurzyński, Karolina Borejko, Gabriela Drewniak, reżyseria świateł: Paweł Pawlik, reżyseria dźwięku: Michał Pietkiewicz, choreografia: Helena Pavlenko, Dominika Olejnik, Agnieszka Mucha.

Spektakl zrealizowany został w ramach projektu „LĄDECKIE OPOWIEŚCI WIGILIJNE” dofinansowano ze środków Gminy Lądek-Zdrój, Powiatu Kłodzkiego, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Lądek-Zdrój, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Radnych Rady Miejskiej Lądka-Zdroju

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

środa, 18.12.2019 21:02
W 2020.
Marcin środa, 18.12.2019 14:26
KIEDY BEDZIE MOŻNA JESZCZE TO ZOBACZYC?