Na Świdnickiej o Świdnickiej – spotkanie URBACT III

niedziela, 10.7.2016 08:40 1311 0

Świdnicka wczoraj i dziś

Ma nieco ponad kilometr, bogatą historię, interesujące miejsca i… wciąż się zmienia. Zapraszamy na spacer ul. Świdnicką z Katarzyną Chrobak-Eilmes z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ulica zmienia się z miesiąca na miesiąc. Otoczone opieką Parku Kulturowego fasady kamienic pięknieją, otoczenie wzbogaca się o nowe elementy architektury – miejsca, gdzie można odpocząć. Ale najważniejsze jest to, że na Świdnicką wraca życie. Do sklepików i lokali położonych wzdłuż traktu ściągają kupcy i restauratorzy. W ostatnim roku ulica zyskała kilkanaście nowych adresów z branży modowej i usługowej – mówi Katarzyna Chrobak-Eilmes.

O przyszłości Świdnickiej zdecydują wrocławianie

Choć dla wrocławian ulica Świdnicka to przede wszystkim jedna z głównych ulic prowadząca do Rynku, okazuje się, że pomysły na jej przyszłość bywają bardzo różne.

Najbardziej zależy nam na wypracowaniu modelu współtworzenia przestrzeni miejskiej, jaką jest ulica Świdnicka – mówi Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia – W tym celu stworzyliśmy grupę wsparcia, która ma nam pomóc ustalić jak ma wyglądać ta ulica za 5 czy 10 lat. W jej skład wchodzą m.in. mieszkańcy, miejscy aktywiści, eksperci od przestrzeni miejskich z Wrocławia i z innych miast, mieszkańcy oraz przedsiębiorcy, bez których nie istniałaby ta ulica. Chcemy, aby poszczególne grupy określiły na czym im zależy akurat w tym miejscu.

Świdnickiej pomogą eksperci

Przyjazd ekspertów od rozwoju miast i innowacji społecznych z Gdańska, Paryża, Strasburga, Barcelony, Turynu, Mediolanu, Bragi oraz Regionu Skane (Malmö) związany był ze spotkaniem partnerów projektu „Boost Inno – Boosting Social Innovation” w ramach programu URBACT III, do którego Wrocław przystąpił w lutym tego roku i został wybrany jako miasto organizator pierwszego spotkania partnerskiego.

Celem programu jest zwiększenie innowacji społecznej poprzez poprawę zdolności administracji publicznej przy wykorzystaniu partycypacji, otwartej innowacji i przedsiębiorczości. Istotne jest również zapoznanie się ze strategicznymi rozwiązaniami w Europie w tym zakresie, przewidywanie działań i sposobów ich rozwiązań na podstawie dobrych praktyk w miastach partnerskich. Z kolei dla Wrocławia najważniejszym tematem było ożywienie i przywrócenie dawnego charakteru centrum staromiejskiego, a w szczególności ulicy Świdnickiej, jako jednej z głównych ulic miasta. Projekt ten ma pomóc w realizacji tego celu wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami i sympatykami stolicy Dolnego Śląska. Ma on również umożliwić pozyskanie środków na działania zmierzające do osiągnięcia tego celu.

Przy planowaniu zmian na ul. Świdnickiej trzeba pamiętać o tym, że są tu różne grupy interesów – mówi Michał Dębek z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Jednym zależy na tym, aby była ona miejscem rozrywki z mnóstwem kawiarni i restauracji oraz licznymi sklepami, a innym, aby było to miejsce znacznie bardziej spokojne, przyjazne rodzinom z dziećmi.

Przyszłość Świdnickiej zależeć więc będzie od wypracowanego w trakcie trwania projektu wspólnego stanowiska wszystkich zainteresowanych tym tematem. Budżet przedsięwzięcia dla Wrocławia to ponad 50 tys. euro, z czego dofinansowanie wynosi 85 proc.

Projekt „ Boost Inno – Boosting Social Innovation” będzie realizowany do maja 2018 roku. Jego gospodarzem jest miasto Gdańsk, które zaprosiło Wrocław do współpracy.

źródło: Wrocław 2016

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)