Na Uniwersytecie Wrocławskim otwarto punkt informacyjny dla Ukraińców

sobota, 5.3.2022 11:09 411 0

W piątek, 4 marca 2022 r. na Uniwersytecie Wrocławskim, przy ul. Kuźniczej 49, otwarty został Infopunkt UWr Ukraina. Ma służyć przede wszystkim jako punkt informacyjny dla ukraińskich członków wspólnoty akademickiej. Przy tej okazji o działaniach uczelni związanych z wojną w Ukrainie opowiedzieli członkowie Uniwersyteckiego Komitetu „Solidarni z Ukrainą”.

Uniwersytet Wrocławski ma ponad 400 studentów i kilkudziesięciu pracowników z Ukrainy – powiedział, prof. Jarosław Syrnyk, przewodniczącykomitetu– I to im w pierwszej kolejności jesteśmy zobowiązani nieść pomoc. Infopunkt jest miejscem, gdzie będzie można dowiedzieć się o różnych aspektach tej pomocy. Ale także ludzie spoza uczelni znajdą tu informację na temat tego, gdzie dostaną wsparcie. Nasz komitet współpracuje z instytucjami samorządowymi i pozarządowymi. Nastawiamy się nie tylko na doraźną, ale także na systemową, długoterminową, wieloaspektową pomoc.

Uniwersytet próbuje skontaktować się ze swoimi ukraińskimi studentami już od pierwszych godzin wojny – dodała rzeczniczka prasowa UWr, dr Katarzyna Uczkiewicz – Większość z nich jest w Polsce, ale część pozostała w Ukrainie. Niektórzy piszą do nas, że zostali zmobilizowani, inni wysyłają maile ze schronów i piwnic, przebywają w ostrzeliwanych miastach, m.in. Łucku czy Żytomierzu. Na bieżąco staramy się m.in. załatwić za nich formalności, np. indywidualną organizację studiów tak, by nie musieli rezygnować z nauki. Inni sprowadzają do Polski swoje rodziny. Potrzebują wsparcia organizacyjnego i finansowego.

Prorektor ds. studenckich, prof. Tomasz Kalisz poinformował o procedurach przyznawania pomocy finansowej studentom ukraińskim i możliwości przeniesienia się z uczelni ukraińskiej na Uniwersytet Wrocławski: - Mamy opracowane procedury, które zakładają indywidualne podejście do każdego studenta, zarówno jeżeli chodzi o wsparcie materialne (np. zwolnienie z opłat za akademik czy z czesnego), jak i zasady kontynuacji nauki na naszej uczelni. Na UWr działa też poradnia psychologiczna, która przyjmuje studentów w kryzysie psychicznym, psycholodzy pracują w zasadzie non stop.

- W ciągu kilku dni spośród naszych studentów zgłosiło się 500 wolontariuszy. To prawdziwa armia dobrej energii – powiedziała dr Kamila Kamińska-Sztark, pełnomocniczka rektora ds. odpowiedzialności społecznej. – Pracujemy profesjonalnie i systematycznie, tworzymy strukturę pomocy, przygotowaną na długofalowe działanie, wolontariuszom zapewniamy szkolenia i pomoc psychologiczną. Organizujemy zbiórki rzeczowe, klubik dla dzieci, bazę mieszkań i transportu.

Dr Anna Ursulenko, wiceprzewodnicząca komitetu opowiedziała o zespole tłumaczy i wykładowców języka ukraińskiego: - Nasi tłumacze służą pomocą nie tylko uczelni, ale także innym instytucjom w mieście. Ukrainiści z Instytutu Filologii Słowiańskiej zorganizowali wirtualny przyspieszony kurs języka ukraińskiego, na który w ciągu dwóch godzin zapisało się 200 chętnych. Planujemy kolejne edycje kursu, a być może także studia podyplomowe, m.in. dla nauczycieli, pedagogów i urzędników.

Na koniec studentka UWr, Jagna Sobel, wolontariuszka Infopunktu, płynnym ukraińskim zaprosiła wszystkich potrzebujących na Kuźniczą 49.

Infopunkt UWr Ukraina działać będzie w dni powszednie, w godz. 9.00-15.30

Dodatkowe informacje o działaniach Uniwersyteckiego Komitetu „Solidarni z Ukrainą” znajdują się w folderze, dostępnym także na stronie internetowej uni.wroc.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)