Najkrótsza wrocławska ulica ma zaledwie 33 metry, a najdłuższa nazwa ronda składa się z 7 wyrazów [CIEKAWOSTKI]

poniedziałek, 5.9.2022 17:00 1523 0

Jaka ulica we Wrocławiu jest najdłuższa, a która najkrótsza? Jak brzmi najdłuższa nazwa wrocławskiego ronda? Gdzie znajduje się ulica, której nazwa to zaledwie 3 litery?

Największa część nazw wrocławskich ulic, alei, placów czy skwerów nazwanych jest od nazwiska zasłużonej osoby. Jest to ponad 1/4 wszystkich tego typu jednostek, np. ulica Kazimierza Wielkiego, aleja Różyckiego, plac Jana Pawła II, skwer Krasińskiego. 

Ponad 20% wszystkich ciągów komunikacyjnych nazwanych zostało od nazw geograficznych (np. ul. Krakowska, ul. Chińska, ul. Sudecka, pl. Indyjski), niecałe 10% od nazw roślin i zwierząt (np. ul. Jastrzębia, ul. Cynamonowa, aleja Jarzębinowa czy ul. Niedźwiedzia), a około 3% od nazw zawodów (np. ul. Krawiecka, ul. Garncarska czy pl. Ciesielski).

ul. Osobowicka widziana z Mostu Milenijnego

Najdłuższą ulicą Wrocławia jest ulica Osobowicka. Ma długość 6,3 km i ciągnie się od Mostu Osobowickiego (skrzyżowanie z ul. Bałtycką) aż do początku Rędzina. Prowadzi m.in. wzdłuż Cmentarza Osobowickiego, pod Mostem Milenijnym, Rędzińskim i przez Las Osobowicki. Na odcinku od Mostu Milenijnego do pętli tramwajowej "Osobowice" poprowadzone jest torowisko tramwajowe.

Najkrótsza ulica, a właściwie uliczka we Wrocławiu znajduje się na Nadodrzu. Jedną z odnóg ul. Dmowskiego jest 33-metrowa ulica Jana Żiżki.

Najkrótsza wrocławska ulica ma zaledwie 33 metry długości
ul. Jana Żiżki

Najdłuższa nazwa występująca w Centralnym Katalogu Ulic składa się aż z 7 wyrazów. Pełna nazwa skrzyżowania o ruchu okrężnym zlokalizowanego przy DH Astra to "Rondo 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej". Jest to krzyżówka ulic Szybowcowej i Horbaczewskiego.

 

Najkrótszą nazwę w katalogu nosi aleja zlokalizowana na Brochowie. Składa się zaledwie z 3 liter i nosi nazwę "Róż". Jest to arteria o długości ok. 1 km łącząca ul. Mościckiego z ul. Boiskową na Bieńkowicach.

Aleja Róż na wrocławskim Brochowie

źródło: Urząd Statystyczny we Wrocławiu, foto: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)