Najświeższe ciekawostki o fotowoltaice. To da Ci do myślenia!

poniedziałek, 22.11.2021 22:03 336

Czy dziedzina, jaką jest fotowoltaika, ma jakieś ciekawostki, które rzeczywiście Cię zaskoczą? Oczywiście, że tak! Wiele z nich obala mity, takie jak to, że panele fotowoltaiczne działają tylko przy pełnym słońcu.

Poniższe ciekawostki o fotowoltaice przygotował dla nas lider instalacji fotowoltaicznych, Sunday Polska https://sundaypolska.pl/

Historyczne ciekawostki o fotowoltaice

Jak myślisz, jak “stara” jest fotowoltaika? Z pewnością zaskoczy Cię fakt, że jej początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku.

  1. Alexandre Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny w 1839 roku. Miał wówczas zaledwie 19 lat!
  2. Russell Ohl opatentował pierwsze ogniwo fotowoltaiczne w 1941 roku.
  3. Pierwszy moduł fotowoltaiczny został zbudowany w 1954 roku przez Bell Laboratories.
  4. Pierwszym budynkiem solarnym był “Solar One”; wzniesiono go w 1973 roku.
  5. Pierwszy samolot całkowicie zasilany energią słoneczną powstał w 1981 roku.

Inne interesujące ciekawostki o fotowoltaice znajdziesz w artykule Jak to się wszystko zaczęło? Historia fotowoltaiki.

Fotowoltaika - ciekawostki, które obalają mity

Największym mitem, w jaki wierzą powszechnie ludzie, jest to, że panele fotowoltaiczne nie działają, gdy nie ma słońca. Nie jest to prawda. Oczywiście w pełni lata, gdy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne, zdecydowanie więcej energii słonecznej może zostać przez nie wygenerowana, fotowoltaika działa jednak nawet w pochmurne dni, choć ich wydajność wtedy spada.

Drugim, największym mitem o fotowoltaice jest to, że emituje zanieczyszczenia do atmosfery. Prawda jest taka, że  fotowoltaika jest w 100% bezemisyjna. Gdybyś zdecydował się na moduły fotowoltaiczne na swoim domu, to w ciągu 30 lat przyczyniłbyś się do redukcji ok. 100 ton CO2 w atmosferze okołoziemskiej.

Trzecim jest to, że w Polsce nie ma wystarczająco dużo Słońca, czwartym, że nie są wydajne, a kolejnymi mitami to, że szybko się psują i są ogólnie drogie. Dlaczego to też są mity? Wytłumaczenie znajdziesz w artykule Fakty i mity na temat fotowoltaiki.

Ciekawostki o fotowoltaice - kilka “największych” faktów

Lubimy wiedzieć, co jest największe, najszybsze i najlepsze. Dlatego warto wspomnieć, że największa farma fotowoltaiczna w naszym kraju zlokalizowana jest w małej gminie Brudzew i uruchomiono ją całkiem niedawno, bo 28 października 2021 roku. Koszt jej budowy wyniósł niemałe 163,8 mln zł netto. Ile modułów fotowoltaicznych wykorzystano do jej budowy? 155 554! Cała farma zajmuje powierzchnię 100 hektarów. Dla porównania, największa farma fotowoltaiczna na świecie rozciąga się na terenie 5665,6 hektarów.

Z kolei największym producentem energii solarnej są Chiny. Potem jest USA i Indie. Nie powinno Cię to dziwić, bo warunki pogodowe w tych rejonach świata są wprost stworzone dla systemów fotowoltaicznych. Wyprzedzić mogłaby je jedynie Afryka, ale jak powszechnie wiadomo, brakuje tam środków finansowych, które przekułyby istniejące szanse w realia.