Nastolatki z Wrocławia zadebiutują w książce z opowiadaniami detektywistycznymi!

wtorek, 31.5.2022 13:16 522 0

Trzy nastolatki z Wrocławia, Anna Klonecka - uczennica klasy 8 w Szkole Podstawowej nr 39 im. Orląt Lwowskich, Emilia Ociepka - uczennica klasy 8 w Szkole Podstawowej nr 61 im. Janusza Korczaka oraz Basia Kukotko - uczennica klasy 5 w Szkole Podstawowej nr 34,  zostały laureatkami 6. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla laureatów jest prawdziwy książkowy debiut!

W tym roku jury konkursowe zaprosiło wszystkich uczniów szkół podstawowych, w tym  także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Jak się okazało, młodym tropicielom tajemnic bardzo spodobał się ten pomysł! Dzieci przysłały aż 1507 opowiadań, w których odkrywały różne sekrety, rozwiązywały zagadki i usiłowały znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Spośród nich jury konkursowe wybrało 33 prace, które jesienią zostaną opublikowane w książce pokonkursowej. Będzie w nich można znaleźć także opowiadania “Nic nie jest oczywiste” Anny Kloneckiej, “Dzikie wysypisko” Emilii Ociepki oraz “Uzależniające ziarenka Basi Kukotko. 

Poniżej przedstawiamy fragmenty tekstów utalentowanych uczennic:

Gdy wróciłam do domu od razu sięgnęłam po książkę, którą niedawno skończyłam czytać. Był to „Powrót Sherlocka Holmesa” autorstwa sir Arthura Conan Doyla. Otworzyłam ją na zagadce „Tańczących ludzików”. Była w niej opisana sprawa tajemniczego szyfru składającego się z ludzików - patyczaków. Tak jak myślałam! Szybko wróciłam do murka zabierając ze sobą kredę. Pierwszy symbol – osoba z chorągiewką i szeroko rozłożonymi nogami – m, kolejna – u. I tak doszłam do napisu „musi mnie ktoś wreszcie zrozumieć”. 

“Nic nie jest oczywiste”, Anna Klonecka, 

 

Tego dnia tym bardziej cieszyłam się na wyjście do lasu, bo to pierwszy tak ciepły i słoneczny weekend po ponurej zimie. Żwawo ruszyliśmy z moim czworonogiem przed siebie. Nie minął kwadrans, a naszym oczom ukazał się straszny widok. Tuż przy ścieżce, ktoś wysypał całą górę śmieci.
- Jakim prawem! Jak tak można! Przecież las to nasze wspólne dobro! – pomyślałam zdenerwowana.  Poprzysięgłam sobie, że dorwę drania, który to zrobił. 

 “Dzikie wysypisko” EmiliaOciepka

 

Od dawna zastanawiało mnie PO CO JEST KAWA i JAKIE MA DZIAŁANIA. Niestety jest mały problem. Dzieci pić kawy nie mogą. Postanowiłam jednak rozwiązać moją zagadkę i zaczęłam prowadzić śledztwo. Przeczytajcie sami jak mi poszło!
DZIEŃ 1. Zaczęłam swoje śledztwo od obserwacji. Rano wyślizgnęłam się z łóżka i cichuteńko jak prawdziwy detektyw poszłam do kuchni, gdzie tata szykował się do pracy. Spakował kanapki, przyszykował teczkę a po chwili zrobił sobie kawę. Zauważyłam, że po jej wypiciu tato jest jakiś taki przytomniejszy i bardziej radosny. Po powrocie z ponownie zrobił sobie kawę, a kiedy go zapytałam co pił w pracy odpowiedział, że również kawę. Tak samo było z mamą. Hmm...Ciekawe.

“Uzależniające ziarenka” Basia Kukotko. 



Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania minimum 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. 

We wszystkich 6 edycjach konkursu wzięło udział już 18.500 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń”, “Zwierzaki mają głos” oraz “Startujemy w przyszłość”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: Popisz się talentem 2022 | NOWA ERA

 

Jury konkursu Popisz się talentem 2022

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak „Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), „Wesoły Ryjek”, „Marta i ufoludek” czy serii „Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)