komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

Naukowcy PWr z grantami NCN na polsko-chińskie projekty naukowe

środa, 1.5.2019 17:00 , komentarze: 0 , odsłony: 735
kategorie artykułu:

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu Sheng na realizację polsko-chińskich projektów badawczych. Wśród laureatów znalazło się dwoje naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którzy na swoje badania otrzymają w sumie ponad 3 mln zł.

 

W pierwszej edycji konkursu złożono łącznie 250 wniosków, a wsparcie otrzyma ostatecznie 30 projektów. Łączny budżet przyznanych grantów wynosi 36,4 mln zł.

Wśród laureatów konkursu znalazło się dwoje naukowców z Politechniki Wrocławskiej:

  • prof. Krzysztof Abramski (Wydział Elektroniki), temat: „Niskostratne włókna antyrezonansowe na zakres średniej podczerwieni - badania możliwości zastosowania w laserach gazowych oraz laserowej detekcji gazów”, kwota dofinansowania: 1 879 300 zł;
  • dr inż. Dominika Wawrzyńczyk (Wydział Chemiczny), temat: „Kombinacyjna konwersja energii fotonów w nanocząstkach domieszkowanych jonami lantanowców dla zastosowań w biologii i medycynie”, kwota dofinansowania: 1 349 100 zł.

Prof. Krzysztof Abramski jest kierownikiem Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki. Specjalizuje się m.in. w elektronice kwantowej i oraz technice laserowej, a jego badania naukowe dotyczącą problematyki laserów – kontroli częstotliwości i modulacji promieniowania laserowego, optoelektroniki i techniki światłowodowej, optokomunikacji.

Dr inż. Dominika Wawrzyńczyk (Katedra Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych) prowadzi interdyscyplinarne badania z pogranicza chemii, inżynierii materiałowej oraz biofotoniki. Na co dzień zajmuje się nanomateriałami luminescencyjnymi: nanokryształami domieszkowanymi jonami lantanowców oraz półprzewodnikowymi kropkami kwantowymi. W ramach swojej pracy badawczej optymalizuję metodę syntezy nanokryształów luminescencyjnych. 

W ramach konkursu można było uzyskać dofinansowanie na badania podstawowe w obszarze nauk o życiu, nauk ścisłych i technicznych oraz wybranych dyscyplinach nauk społecznych. Finansowane projekty będą realizowane zarówno w Polsce, jak i w Chinach, przy czym nad każdym z nich będzie czuwać dwóch kierowników: jeden po stronie chińskiej, drugi po stronie polskiej. 

Pierwsze projekty zakwalifikowane do finansowania rozpoczną się już w czerwcu 2019 r. Czas realizacji badań wynosi 36 miesięcy, a minimalna wartość polskiej części projektu to 250 tys. zł.

Sheng jest konkursem realizowanym we współpracy Narodowego Centrum Nauki z National Natural Science Foundation of China (NSFC). Ocena formalna i merytoryczna wniosków w konkursie była przeprowadzana równolegle w NCN i NSFC. Przedmiotem oceny były wspólne, polsko-chińskie wnioski o finansowanie projektów badawczych, zaś eksperci oceniali wartość naukową projektu, kwalifikacje zespołu badawczego, możliwość wykonania projektu oraz kosztorys.

 

Wasze komentarze

piątek, 10.7.2020 14:24
piątek, 10.7.2020 13:52
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki