Nawałnica we Wrocławiu sparaliżowała miasto [FOTO, WIDEO]

poniedziałek, 20.7.2015 08:08 36971 7

Awaria energetyczna, setki przewróconych drzew, poniszczone auta, zalane ulice - to efekt nawałnicy, która przeszła w niedzielę około godziny 22 przez Wrocław. 

CZYTAJ TAKŻE: Lew spadł z bramy wejściowej do zoo

CZYTAJ: Będą pieniądze dla poszkodowanych w nawałnicy przy ul. Mosiężnej

Uszkodzenia sygnalizacji świetlnych i elektronicznych rozkładów jazdy po wczorajszej nawałnicy

UTRUDNIENIA W KURSOWANIU MPK

Poniedziałek, godz. 17.22

Właśnie na swoją dotychczasową trasę wróciła linia 23.

Poniedziałek, godz. 17.10

Niestety cały czas utrudnienia w ruchu występują na poniższych liniach:
- 23 - brak dojazdu do pętli WPP (trwają pracę związane z naprawą sieci) - tramwaje skierowane do pętli Pilczyce;
- 9 i 15 - brak przejazdu od ulicy Kamiennej do Parku Południowego (trwają prace związane z usunięciem powalonych drzew) - tramwaje kursują do Zajezdni Gaj; uruchomiona została komunikacja zastępcza na odcinku Kamienna-Park Południowy;
- 14, 20 i 24 - brak przejazdu na ulicy Hallera (trwają pracę związane z usunięciem powalonych drzew oraz naprawą sieci) - tramwaje linii 24 kursują do pętli Grabiszyńska (Cmentarz), tramwaje linii 14 i 20 kursują do Zajezdni Borek.

Poniedziałek, godz. 11.13

Tramwaje wracają na swoje trasy.

Poniedziałek, godz. 8.15

Ulica Hallera zablokowana, zalany jest wiadukt kolejowy, powalone drzewa uszkodziły trakcję. Utknęły 3 tramwaje; kursuje tam autobus liniowy 136, który zatrzymuje się na przystankach tramwajowych.

Problemy również na ulicy Robotniczej: jeden tramwaj został przygnieciony przez drzewo, dwa inne utknęły z powodu braku prądu. Trasę obsługują autobusy liniowe 149, 142 i 107.

Nie kursują tramwaje na Sępolno i Biskupin. Uruchomiono 5 oznakowanych autobusów zastępczych.

Problemy również z dojazdem od zajezdni do Parku Południowego. Autobus liniowy jest tam wspomagany przez autobus linii 127.

We wszystkich miejscach trwa usuwanie skutków burzy.

Tramwaj 23 zamiast w do ul. Robotniczej - jeździ do Pilczyc. 

UTRUDNIENIA W KURSOWANIU POCIĄGÓW KOLEI DOLNOŚLĄSKICH

Poniedziałek 14.20

Na odcinku Wrocław - Legnica obsługiwane są wszystkie przystanki - także Wrocław Muchobór i Wrocław Nowy Dwór.

Na odcinku Wrocław Główny - Kąty Wrocławskie została zwiększona liczba pojazdów komunikacji zastępczej.

Poniedziałek 14.00

Na trasie Wrocław - Węgliniec - Wrocław czas opóźnień pociągów skrócił się do około 15 minut.

Pociągi z Wrocławia do Wałbrzycha - Jeleniej Góry – Szklarskiej Poręby nadal jeżdżą według następującej organizacji: z Wrocławia do Kątów Wrocławskich kolejową komunikacją zastępczą, następnie z Katów Wrocławskich do Wałbrzycha – Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby pociągiem.

Pociąg z Wrocławia Głównego (odj. 14.10) do Wałbrzycha jest odwołany - następny pociąg o godz. 14.58. Pociąg z Wałbrzycha Głównego (odj. 16.00) do Wrocławia jest odwołany. Następny pociąg o godz. 16.56.

Na stacjach Wrocław Muchobór i Wrocław Nowy Dwór są informatorzy KD, którzy udzielają informacji na temat tego jak dojechać z tych stacji do Legnicy, Węglińca i Wrocławia Głównego.

Na dworcu Wrocław Główny są informatorzy KD, którzy udzielają informacji o komunikacji zastępczej na odcinku Wrocław Główny - Kąty Wrocławskie. 
Pociągi z Wrocławia do Trzebnicy (za wyjątkiem odwołanych) jeżdżą zgodnie z rozkładem jazdy.

Pociągi z Wrocławia do Dzierżoniowa i z powrotem są odwołane ze względu na brak przepustowości między Kątami Wrocławskimi i Jaworzyną Śląską.

Pozostałe połączenia - ruch odbywa się planowo. Mogą się pojawić opóźnienia wynikające ze skomunikowań z opóźnionymi pociągami.

Poniedziałek, godz. 9.30

Pociągi z Wrocławia do Trzebnicy jeżdżą według ograniczonego rozkładu jazdy. Pociąg 8.02 ze stacji Wrocław Mikołajów odjechał w planie. Pociągi ze stacji Wrocław Mikołajów do Trzebnicy godz. 14.48, 17.10, 20.07 oraz z Trzebnicy godz. 15.47, 18.01, 21.02 prawdopodobnie zostaną odwołane.

Pociągi z Wrocławia do Wałbrzycha - Jeleniej Góry – Szklarskiej Poręby będą jeździły według następującej organizacji: z Wrocławia do Kątów Wrocławskich kolejową komunikacją zastępczą, następnie z Katów Wrocławskich do Wałbrzycha – Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby pociągiem. Mogą być opóźnione powyżej 60 minut.

Pociągi do Legnicy i z Legnicy jeżdżą z pominięciem przystanków Wrocław Muchobór i Wrocław Nowy Dwór. Pociągi mogą byc opóźnione do 60 minut.

Pociągi z Wrocławia do Dzierżoniowa i z powrotem są odwołane ze względu na brak przepustowości między Kątami Wrocławskimi i Jaworzyną Śląską. Na odcinku Wrocław - Jaworzyna prosimy o korzystanie z połączeń do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Na odcinku Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów przejazd możliwy jest pociągami z Legnicy (odj. z Jaworzyny Śl. o godz.: 10.43, 15.19, 16.55).

Poniedziałek, godz. 8.15

Nawałnica spowodowała również utrudnienia w ruchu pociągów Kolei Dolnośląskich na liniach wyjazdowych z Wrocławia w kierunku Trzebnicy, Wałbrzycha – Jeleniej Góry - Szklarskiej Poręby, Dzierżoniowa, Legnicy. Pociągi w tych kierunkach są opóźnione, mogą być odwołane, na niektórych odcinkach kursować będzie komunikacja zastępcza. 

Utrudnienia spowodowane są przerwą w ruchu na odcinku Grabiszyn – Muchobór, spowodowaną zerwaniem sieci trakcyjnej i zablokowaniem torów przez powalone drzewo. 

Największe utrudnienia w ruchu pociągów Kolei Dolnośląskich na liniach wyjazdowych z Wrocławia w kierunku Trzebnicy, Wałbrzycha – Jeleniej Góry - Szklarskiej Poręby, Dzierżoniowa, Legnicy. Pociągi z Wrocławia do Trzebnicy i z Trzebnicy do Wrocławia czekają na wyjazd z Wrocławia. Pociągi z Wrocławia do Wałbrzycha - Jeleniej Góry – Szklarskiej Poręby będą jeździły według następującej organizacji: z Wrocławia do Kątów Wrocławskich kolejową komunikacją zastępczą, następnie z Katów Wrocławskich do Wałbrzycha – Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby pociągiem. 

Pociągi do Legnicy i z Legnicy jeżdżą z pominięciem przystanków Wrocław Muchobór i Wrocław Nowy Dwór.

Ruch na pozostałych liniach obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie odbywa się bez większych utrudnień. Pociągi z Legnicy w kierunku Żar i Kłodzka również z Jeleniej Góry w kierunku Zgorzelca odjeżdżają normalnie.

Pasażerów Kolei Dolnośląskich prosimy o cierpliwość i zrozumienie trudnej sytuacji spowodowanej gwałtownymi burzami. Służby kolejowe Zarządcy infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe robią wszystko, aby przywrócić ruch kolejowy - proszą Koleje Dolnośląskie.

Ulica Zaporoska (fot. Nasz Czytelnik)

W niedzielę najgorzej było na Wielkiej Wyspie i Krzykach, czyli w dzielnicach, gdzie rośnie najwięcej drzew.

Nieprzejezdnych było też wiele ulic. Strażacy nie zdążyli też uprzątnąć wszystkich konarów, które nadal teraz blokują ulice.

- Do godziny 5 rano wyjeżdzaliśmy ponad 100 razy na teren samego Wrocławia. Uszkodzenia spowodowane były głównie przewróconymi konarami drzew - tłumaczy nam Krzysztof Gielsa z KW PSP we Wrocławiu.

Gielsa prosi, aby osoby, które dzwonią do straży pożarnej ze zgłoszeniami podtopień, wykazały cierpliwość. - Wszystkie zgłoszenia przyjmujemy, jednak apelujemy do mieszkańców Wrocławia, aby poczekali, bo woda na pewno trochę zejdzie - kontynuuje rzecznik.

Na godz. 8.30 we Wrocławiu mamy informację o 28 budynkach, z których wichura zerwała dachy. 11 budynków uległo uszkodzeniu.  - Największe zniszczenia są w okolicach ulicy Mosiężnej i Spiżowej - mówi Doba.pl Małgorzata Szafran z Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Utrudnienia na kierowców czekają również na obwodnicy śródmiejskiej, ulicy Klecińskiej oraz na ulicy Grabiszyńskiej.

Remigiusz Adamańczyk, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu, potwierdza, że najwięcej zniszczeń jest w południowo-zachodnim Wrocławiu. - Najwięcej zniszczeń jest w okolicy ulicy Mosiężnej, gdzie wiatr zerwał dach o powierzchni 200 metrów kwadratowych z budynku mieszkalnego. Dach (o powierzchni 50 metrów kwadratowych) został zerwany również na ulicy Spiżowej. Tam też zostało uszkodzonych zostało siedem samochodów..

Od około godziny 7.30 na terenie miasta pracuje 8-10 brygad porządkowych, które usuwają powalone drzewa i konary z głównych ciągów komunikacyjnych (głównych ulic) i miejsc, w których leżące drzewa sprawiają największe zagrożenie dla ruchu kołowego i pieszego.

- Prace są prowadzone na podstawie zgłoszeń spływających do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu i przekazywanych do Ekosystemu. Sprzątanie odbywa się m.in. na ulicach: Hallera, Grabiszyńskiej, Powstańców Śląskich, Sudeckiej, Popowickiej, Kosmonautów i Granicznej. W dalszej kolejności działania będą prowadzone na mniejszych ulicach oraz tam, gdzie zagrożenie dla ruchu jest mniejsze, a także na zieleńcach wzdłuż pasa drogowego i w pozostałych miejscach objętych systematycznym utrzymaniem. Przewidywany czas sprzątania to około 3 dni. Ostatnim etapem będzie jednorazowe, dodatkowo zlecone zamiatanie pasa drogowego - informuje Anna Bytońska z Ekosystemu.

Dodatkowo firmy sprzątające na zlecenie Ekosystemu podstawiają zgłaszającym się zarządcom kontenery, w których umieszczają usuwane ze swojego terenu gałęzie i odpady.

- Przypominamy, że sprzątanie terenów oraz chodników przylegających do poszczególnych posesji odpowiada ich właściciel lub zarządca - dodaje Bytońska.

Pierwszy filmik przesłał nam Nasz Czytelnik, Piotr Wierzejewski. - Film został nagrany przy wjeździe w samo epicentrum burzy, gdzie wg skali było 60 dBZ - pisze Nasz Czytelnik.

Z powodu burzy prąd straciło także kilka dzielnic Wrocławia. Bez prądu od północy do godz. 10 w poniedziałek są mieszkańcy Rodakowskiego, Pankiewicza, Bacciarellego, Kotsisa, Biegasa, Wittiga, Wiwulskiego, Kożuchowska, Olszewskiego, Wróblewskiego, Grottgera, Pugeta, Chełmońskiego, Braci Gierymskich, Rzeźbiarska, Sempołowskiej, Monte Cassino, Czarnoleska, Stanisławskiego, Malczewskiego, Spółdzielcza, Partyzantów, Jackowskiego, Żaka, Bartoszowicka, Międzyrzecka, Wyczółkowskiego, Sierakowskiego, Siemiradzkiego, Dembowskiego, Wojtkiewicza, Norblina, Noakowskiego, Orłowskiego, Fałata, Urbańskiego,Kossaka, Wiwulskiego, Żabia Ścieżka, Międzyrzecka, Potebni, Borelowskiego, Chełmońskiego, Wróblewskiego, Kasprzaka, Beka, Sławka, Promień, Zielonego Dębu, Sempołowskiej, Dembowskiego, Partyzantów, Kopernika, Siemiradzkiego, Spółdzielcza, Stefczyka, Rakowiecka, Tramwajowa, Na Grobli, Fałata, Grottgera, Okrzei, Abramowskiego, Nulla, Olszewskiego, Heweliusza, Jackowskiego, Pierwszej Dywizji, Czarnoleska.

Do północy we Wrocławiu prądu nie mieli też mieszkańcy ulic: Komeńskiego, Cabaja, Parandowskiego, Meissnera, Jaksonowicka, Giżyckiego, Wańkowicza, Domasławska, Dygata, Cieślikowskiego, Mostowicza, Gombrowicza, Mińska, Dąbrowskiej, Kosidowskiego, Knignicka, Boguszewskiej, Potebni, Kosiby, Olszewskiego, Kazimierska, Plac Grunwaldzki, Dembowskiego, Cicha, Sempołowskiej, Partyzantów, Piramowicza, Wróblewskiego, Kasprzaka, Korczaka, Pastelowa, Brata Alberta.

Jeżeli macie zdjęcia z nawałnicy we Wrocławiu, ślijcie je na nasz redakcyjny adres: wroclaw@doba.pl. Czekamy!

Adriana Boruszewska Doba.pl

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

:) poniedziałek, 20.07.2015 08:52
kupie tego czerwonego golfa.
maja poniedziałek, 20.07.2015 11:19
Ja kupię ciebie
Gru poniedziałek, 20.07.2015 10:32
Jechałem wczoraj przez Wrocław chwilkę po tej nawałnicy. Miasto sparaliżowane....
ADAM poniedziałek, 20.07.2015 09:14
WCZORAJ NIE MOGŁEM PRZEJECHAĆ PRZY WIADUKCIE WŁASNIE NA ZAPOROSKIEJ! MASSSSAKRA,...
:) poniedziałek, 20.07.2015 09:01
kupie tego czerwonego golfa.
:) poniedziałek, 20.07.2015 08:50
kupie tego czerwonego golfa.
poniedziałek, 20.07.2015 08:56
Marzenie....:p