komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 4 grudnia 2020

Barbary, Krystiana

Nie rezygnujemy z realizacji projektu "Bulwar Fizyków - Ogród Doświadczeń"!

poniedziałek, 19.10.2020 12:41 , komentarze: 0 , odsłony: 425
kategorie artykułu:

16 października podpisany został list intencyjny, wyrażający wolę aktywnej współpracy przy realizacji tego projektu podpisały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Wrocławski, Miasto Wrocław i Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Intencją Stron jest także przyłączenie się w ten sposób do inicjatywy Senatu RP, który ustanowił rok 2020 "Rokiem Fizyki" - w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i architekci z LAX Architects stworzyli unikatowy w skali światowej projekt Ogrodu Doświadczeń. Bulwar Fizyków - bo tak nazywa się to miejsce - miałby być zbiorem kilkunastu ogólnodostępnych i łatwych w obsłudze instalacji edukacyjno-naukowych. Pierwsza już stoi i jest zapowiedzą, tego, co wydarzyć się może w ciągu najbliższego roku: 

– W poprzednim roku został zrealizowany I etap projektu. Na Bulwarze pojawiły się zwierciadła akustyczne. Stajesz w jednym miejscu, mówisz do kropki namalowanej w zwierciadle i słychać cię kilkadziesiąt metrów dalej a wszystko brzmi jakbyś stał obok - opowiada dr hab. Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. To urządzenie już stoi – zapraszamy, by przyjść i przetestować, jak działa komunikacja na odległość bez użycia nowoczesnych urządzeń. 

Po realizacji projektu zwierciadeł akustycznych, zresztą w ramach programu WBO z poprzednich lat – fizycy chcą zagospodarować cały Bulwar Zwierzyckiego innymi instalacjami. Wymarzyli sobie urządzenie z opóźnionym dźwiękiem, platformę obrotową, zegar słoneczny, segment ze złudzeniami optycznymi, a także lapidarium geologicznym z kamieniami wydobytymi na Dolnym Śląsku a nawet Scenę Nauki, czyli mini salą wykładową na wolnym powietrzu 

– Tu chcemy dawać wykłady popularnonaukowe dla wrocławian. Taki ciągły festiwal nauki na świeżym powietrzu. -
 mówi dr Matyka
na zdjęciu: Piotr Bober, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka, Prof. Przemysław Wiszewski, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Jakub Mazur, Zastępca Prezydenta Wrocławia i Jacek Mól, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 30.11.2020 15:29
sobota, 28.11.2020 10:58
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele