Nomada chce polityki migracyjnej we Wrocławiu i pisze do Rafała Dutkiewcza ws. Romów

wtorek, 28.7.2015 16:10 1795 0

Wrocławska Nomada pisze do Rafała Dutkiewicza petycję, w której sprzeciwia się likwidacji baraków romskich. Członkowie stowarzyszenia chcą polityki migracyjnej we Wrocławiu.

PODPISZ PETYCJĘ

TREŚĆ PETYCJI

My niżej podpisani sprzeciwiamy się brutalnym wyburzeniom domów migrantów romskich. Jesteśmy zbulwersowani rażącym złamaniem praw człowieka, jakiego dopuściły się 22 lipca 2015 roku władze Wrocławia, burząc dom rodziny Caldarar, znajdujący się na ulicy Paprotnej.

Mienie tej rodziny zostało zniszczone. Cały dobytek został wywieziony na wysypisko śmieci. 

Romowie zamieszkiwali koczowisko od 7 lat. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, kuratorzy sądowi, straż miejska i policja, regularnie odwiedzali to miejsce i byli w kontakcie z rodziną.
 
Pomimo to, sami mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe z nimi współpracujące nie zostali poinformowani o planach i dacie wyburzenia. 

Takich działań nie możemy traktować inaczej, niż jako zerwanie prowadzonych od dłuższego czasu międzysektorowych rozmów, w sprawie rozwiązania problemów koczowisk romskich w Polsce. 
Kilkuletnia praca organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, wolontariuszy i mieszkańców nie jest, przez władze Wrocławia traktowana poważnie. Natomiast prawo budowlane zostało postawione wyżej niż prawa człowieka.

Obawiamy się, że administracyjna decyzja o wyburzeniu jest kontynuacją działań magistratu, od dłuższego czasu dążącego do pozbycia się z Wrocławia rumuńskich migrantów ekonomicznych. Po wytoczeniu procesu sądowego, przyszedł czas na drastyczniejsze kroki. Tym razem dotknęły one rodzinę Caldarar, ale istnieje realne zagrożenie, że osiedle na ul. Kamieńskiego również może zostać wyburzone. 
Asymilacja albo wysiedlenie - to polityka migracyjna Wrocławia.

Żądamy od Prezydenta miasta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza opracowania lokalnej polityki migracyjnej, uwzględniającej różnorodność kultur. Naszym zdaniem, aby dojść do zbudowania takiej polityki, niezbędne jest:

  • przestrzeganie praw człowieka
  • wznowienie międzysektorowego dialogu. Jego celem jest wypracowanie  długofalowych i kompleksowych rozwiązań dla tej społeczności, które pozwolą na inkluzję i integrację Romów rumuńskich w społeczeństwie większościowym
  • uwzględnienie w rozmowach przedstawicieli społeczności romskiej
  • wstrzymanie likwidacji romskich osiedli
  • transparentność działań prowadzonych w ramach grup roboczych, powołanych ds. Romów rumuńskich
  • zapewnienia społeczności romskiej możliwości korzystania z podstawowych praw, łącznie z ochroną prawną
Dodaj komentarz

Komentarze (0)