Nowa inwestycja na wrocławskim rynku IT

sobota, 2.7.2016 15:00 595 0

Wrocław to miasto prężnie działającej branży IT. Rodzime firmy, jak i międzynarodowe korporacje, inwestują coraz więcej w rozwój tego obszaru gospodarki na Dolnym Śląsku. Wzrost konkurencyjności mają im zapewnić m.in. nowe centra badań.

Badania

Rozwijanie zespołów badawczych w ramach firm wymaga dostępu do rynku specjalistów z doświadczeniem. Ważna jest też współpraca z uczelniami wyższymi w zakresie badań jak i zatrudnienia najlepszych absolwentów. Stolica Dolnego Śląska, szczególnie dzięki Politechnice Wrocławskiej, daje takie możliwości. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na zakładanie tu nowych oddziałów oraz inwestycje w centra badawcze. Jedną z nich jest Unit4, międzynarodowa spółka, która od kilku lat rozwija wrocławski oddział innowacji – W czerwcu otworzyliśmy nowy kompleks biurowy przy ul. Powstańców Śląskich. Przenieśliśmy tam Centrum Rozwoju i Badań, w którym pracujemy nad rozwojem oprogramowania i systemów ERP oraz HR. Wrocławski oddział jest bardzo istotny z punktu widzenia działania firmy. W ciągu ostatnich 2 lat zdecydowaliśmy się zatrudnić w nim blisko 200 inżynierów – programistów, analityków, testerów i grafików. - opowiada Stephan Sieber, Dyrektor Generalny spółki Unit4.

Współpraca międzynarodowa

Wrocław staje się również coraz jaśniejszym punktem na mapie europejskiego IT. Lokalne firmy współpracują z partnerami z Europy i całego świata. Odbywają się spotkania biznesowe, realizowane są wspólne projekty, m.in. z przedsiębiorstwami z Niemiec. Współpraca międzynarodowa odbywa się również w samych firmach, zwłaszcza w korporacjach. – W naszym wrocławskim Centrum Rozwoju i Badań kilkudziesięciu inżynierów współpracuje ściśle z ekspertami Unit4 z oddziału w St. Louise w Stanach Zjednoczonych. Opracowują m.in. nowe oprogramowanie Unit4 Student Management. Jest to system zarządzania, dedykowany wyższym uczelniom – wyjaśnia Stephan Sieber. We Wrocławiu pracujemy też nad rozwojem aplikacji mobilnych – dodaje.

Innowacje

Jednym z najbardziej przyszłościowych obszarów tworzenia oprogramowania są rozwiązania mobilne. Coraz większa część funkcjonalności, zwłaszcza programów do zarządzania czasem pracy, urlopami czy delegacjami, opiera się na urządzeniach przenośnych. Przykładem mogą być systemy do obsługi urlopów, zwłaszcza dla pracowników przebywających w terenie. Wszelkie zmiany wprowadza się bezpośrednio do systemu. – To coraz prężniej rozwijająca się gałąź IT. Wzbogacenie programów o funkcjonalności mobilne pozwala pracownikom łatwiej zarządzać i planować swoje zadania. To jest obszar, na którym szczególnie koncentruje się praca we wrocławskim Centrum Badań i Rozwoju – wyjaśnia Katarzyna Jaśniewicz, menadżer produktu w Unit4.
Rozwój wrocławskiego rynku IT, to nie tylko nowe inwestycje w badania, to również programy stażowe, nowe konferencje, klastry IT oraz coraz liczniejsze meetupy technologiczne. Czy stolica Dolnego Śląska ma szansę stać się polską Doliną Krzemową – czas pokaże.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)