komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Nowe inwestycje na Politechnice Wrocławskiej

środa, 12.6.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 533
kategorie artykułu:

Budowa centrum badawczego InnoCamp-GEO2 oraz kompleksowy remont dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego – to dwa najważniejsze przedsięwzięcia planowane w najbliższych latach przez Politechnikę Wrocławską. Jeszcze w czerwcu ogłoszone zostaną przetargi na obie inwestycje.

Kompleks badawczy InnoCamp-GEO2 powstanie przy ul. Na Grobli, tuż przy stacji kolei linowej „Polinka”, na terenie przekazanym Politechnice przez gminę Wrocław w październiku 2018 r. Obecnie znajdują się tam garaże i magazyny należące wcześniej do MPWiK. Na potrzeby inwestycji wszystkie zostaną wyburzone, a w ich miejsce powstanie duży kompleks składający się z sześciu połączonych ze sobą budynków.  

Znajdą się w nich nowe laboratoria: Centrum Technologii Nanofotoniki, Centrum Nowych Technologii i Wirtualizacji Przemysłu – Wrocławska Fabryka Cyfrowa (Wroclaw Digital Factory), Laboratorium Kriogeniki oraz Laboratorium Maszyn Energetycznych. Dodatkowo powstanie budynek administracyjno-techniczny wraz z zapleczem garażowym.

Wszystkie budynki będą miały dwie lub trzy kondygnacje, dodatkowo przebudowane zostaną drogi dojazdowe i chodniki, powstaną parkingi oraz miejsca postojowe dla rowerów.  

W ciągu najbliższych kilku dni ogłoszony zostanie przetarg na projekt całego kompleksu. Natomiast ogłoszenie przetargu na prace budowlane planowane jest na drugą połowę 2020 r. Inwestycja powinna być gotowa w 2022 r. 

Przy ul. Na Grobli, w dawnym Biurze Obsługi Klienta MPWiK, swoją siedzibę będzie miał Dział Spraw Międzynarodowych Politechniki Wrocławskiej. Wnętrza budynku zostaną zmodernizowane - przetarg na roboty budowlane zostanie ogłoszony jesienią 2019 r. Inwestycja ma być gotowa rok później.

Kapitalny remont przejdzie gmach dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego, który od 2015 r. należy do Politechniki Wrocławskiej.

Składający się z dwóch połączonych budynków kompleks powstał na początku XX w. według projektu Maxa Berga. Pierwotnie znajdowała się tam siedziba Miejskiego Szpitala Dziecięcego, a po II wojnie światowej działały tam m.in. Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego oraz Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii. Budynki wymagają całkowitego remontu, zakres prac budowlanych uzgodniono z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Po remoncie w budynku swoją siedzibę będzie miał Wydział Matematyki. Do dyspozycji naukowcy dostaną 16 pomieszczeń dydaktycznych, 23 biurowe oraz ponad 50 dla pracowników dydaktycznych. Dodatkowo do części gmachu przeniesie się Dział Studencki, znajdą się tam również sale i biura dla organizacji studenckich oraz kół naukowych. 

Przetarg na prace budowlane zostanie ogłoszony jeszcze w czerwcu, a inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2021 r.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 10:15
sobota, 20.6.2020 09:10
poniedziałek, 15.6.2020 13:58
czwartek, 11.6.2020 10:20
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki