Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

niedziela, 23.5.2021 09:25 444 0

Zgodna z przepisami będzie także jazda po ulicy, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h i nie ma drogi rowerowej. W wyjątkowych sytuacjach można poruszać się po chodniku, wtedy pierwszeństwo mają piesi i prędkość jazdy powinna być dostosowana do tempa, z jakim się poruszają. Dopuszczalna prędkość na hulajnodze wynosi 20 km/h. Taka prędkość została ustawiona automatycznie przez firmę Bolt we wszystkich ich urządzeniach dostępnych w Polsce.

– Cieszymy się, że korzystanie z UTO, w tym e-hulajnóg, zostało uregulowane. Mamy nadzieję, że nowe przepisy dadzą poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a mity dotyczące korzystania z hulajnóg zostaną obalone – mówi Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce.

Osoby, jeżdżące na elektrycznych hulajnogach, muszą poruszać się zgodnie z zasadami, np. omijać innych uczestników ruchu, zachowując bezpieczny odstęp. Przepisy zabraniają też prowadzić taki pojazd w stanie nietrzeźwości czy przewozić na nim inne osoby, zwierzęta lub ładunki.

Nowe regulacje dotyczą także parkowania. Jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w kilku polskich miastach. W przypadku gdy nie ma takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni) oraz równolegle do tej krawędzi. Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

Jazda na hulajnodze a wiek

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Kary za nieprzepisową jazdę

Regulacje określają również, jakie są kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Najwyższy mandat – w wysokości od 300 zł do 500 zł – będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości.

Do tej pory nie było konkretnie określonych zasad poruszania się na hulajnogach, teraz wszyscy powinni mieć już jasność, w jaki sposób korzystać z tego środka transportu w mieście.

Źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)