komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 26 stycznia 2021

Tymoteusza, Michała

Nowe Żerniki zwycięzcą konkursu „Życie w Architekturze”

poniedziałek, 23.11.2020 09:27 , komentarze: 0 , odsłony: 615
kategorie artykułu:

Wrocławskie osiedle Nowe Żerniki zdobyło pierwsze miejsce w IX edycji konkursu „Życie w Architekturze” na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Nagroda została przyznana w kategorii "Najlepszy budynek wielorodzinny".

Konkurs „Życie w architekturze” ma na celu promocję największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z jej rolą w kreowaniu rozwoju miast. Porusza kwestie społeczne i temat jakości życia.

W tegorocznej edycji wydarzenia to wrocławskie osiedle Nowe Żerniki otrzymało nagrodę główną w kategorii "Najlepszy budynek wielorodzinny". Zostało wybrane spośród 87 obiektów rywalizujących o to trofeum.

Wyjątkowe w skali kraju

Nowe Żerniki to zamierzenie we współczesnej Polsce bez precedensu. Kilkadziesiąt pracowni architektonicznych, przedstawiciele władz miasta, izby architektów i stowarzyszenia architektów, deweloperzy i mieszkańcy zaangażowali się w skomplikowany i długotrwały proces twórczy o demokratycznej i wymagającej formie warsztatów.

Nagrodę przyznano za wyjątkową w skali kraju jakość urbanistyczną i humanistyczny wymiar osiedla, uzyskanych dzięki tak szerokiej współpracy. Znalezienie równowagi pomiędzy partykularnymi interesami wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego zaowocowało przestrzenią przyjazną mieszkańcom. Życie w Nowych Żernikach to życie bez ogrodzeń, bez wszechobecnych samochodów, z przestrzenią o zróżnicowanym charakterze, gdzie nawiązują się międzyludzkie i międzypokoleniowe relacje. Osiedle jest pierwszą od lat tak skomplikowaną próbą planistyczną promieniującą na świadomość inwestorów, samorządowców i projektantów. Jury niniejszym werdyktem docenia wszystkich uczestników tego udanego urbanistycznego eksperymentu. Nowe Żerniki wypełnia wiele znakomitych budynków, ale każdy z nich straciłby blask bez wartości dodanej, jaką jest to dobrze zaplanowane osiedle” – tak brzmiało uzasadnienie werdyktu jury.

Ulubione przez Polaków

W tegorocznej edycji o nagrodę walczyły obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2015-2019. Nagrody przyznane zostały w siedmiu kategoriach: Najlepszy Budynek Jednorodzinny, Najlepszy Budynek Wielorodzinny, Najlepszy Obiekt Komercyjny, Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej, Najlepsza Przestrzeń Publiczna, Najlepszy Obiekt Projektowany dla Klimatu oraz Najlepszy Obiekt Odpowiedzialny Społecznie. Przyznana została także nagroda specjalna: Obiekt odpowiadający na wyzwania współczesnego świata.

Wrocławskie osiedle modelowe Nowe Żerniki głosami internautów zostało także wybrane Ulubieńcem Polski 2015-2019. Rywalizowało z 46 obiektami wybranymi przez jury IX edycji konkursu „Życie w Architekturze”. Podczas gali, która w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się online, wręczono z tej okazji pamiątkową tablicę dla projektantów i inwestorów obiektu.

Sukces ma wielu autorów

Inicjatorami powstania osiedla Nowe Żerniki byli: miasto Wrocław, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP we współpracy z wrocławskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Koordynatorem przedsięwzięcia jest architekt miasta Piotr Fokczyński, organizatorem DSOIA RP – Zbigniew Maćków we współpracy w wrocławskim oddziałem SARP – Maciej Hawrylak. Natomiast autorami zwycięskiego projektu jest ponad 40 pracowni architektonicznych.  Inwestorzy to Gmina Wrocław, deweloperzy, gestorzy mediów, TBS Wrocław, kooperatywy oraz osoby fizyczne. Obiekt powstał w 2019 roku.

źródło: wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

niedziela, 24.1.2021 20:47
niedziela, 24.1.2021 09:32
niedziela, 24.1.2021 15:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki