komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 17 października 2019

Wiktora, Marity

Nowości książkowe: Wiedemann o literaturze i muzyce.

czwartek, 28.7.2016 10:45 , komentarze: 0 , odsłony: 353
kategorie artykułu:

Dwie nowe książki wydało właśnie wrocławskie wydawnictwo Warstwy. „Poczytalność. Przygody literackie” i „Posłuszność. Przygody muzyczne” to dwa tomy tekstów Adama Wiedemanna poświęconych literaturze i muzyce.

Tom „Poczytalność. Przygody literackie” to wybór tekstów autorstwa Adama Wiedemanna poświęconych literaturze. W książce znalazły się zarówno dłuższe szkice, mające charakter szczegółowego omówienia (poświęcone np. twórczości Witolda Gombrowicza czy Mieczysława Piotrowskiego), jak i krótki recenzje, będące zapisem towarzyszącej lektury krytycznej dziejącym się tu i teraz zdarzeniom literackim (jest i Marcin Świetlicki, i Andrzej Sosnowski, ale i Witold Wirpsza, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska). Powstawały na przestrzeni wielu lat (1996–2015) i są zapisem autorskiej przygody ze współczesną literaturą polską.

Tom „Posłuszność. Przygody muzyczne” to wybór tekstów autorstwa Adama Wiedemanna poświęconych muzyce, powstałych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat (1995–2015). To z jednej strony zbiór felietonów, recenzji i relacji z koncertów, pisanych przez znawcę, a z drugiej zapis doświadczenia i obcowania z dźwiękami „człowieka muzycznego”. Muzyka traktowana tu jest jako część życia, rzeczywistości i codzienności. Daje początek poważnej (choć nie do końca) refleksji, ale i wspomnieniom, towarzyskim spotkaniom czy zabawnym sytuacjom. To profesjonalne spojrzenia na muzykę, które profesjonalne być wcale nie chce, zastępując naukowy język muzykologii, językiem doświadczenia.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki