komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 3 lipca 2020

Jacka, Anatola

Nowy mural na Jagodnie. Upamiętni wybitnego muzyka i upiększy przestrzeń osiedla

środa, 12.6.2019 17:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1230
kategorie artykułu:

W sobotę 15 czerwca na osiedlu Cztery Pory Roku na wrocławskim Jagodnie odsłonięty zostanie mural upamiętniający 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy. To wspólne przedsięwzięcie firmy Archicom, mieszkańców osiedla i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie będzie połączone z obfitującym w atrakcje piknikiem osiedlowym.

Archicom, lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego i jeden z czołowych deweloperów w Polsce, od ponad 15 lat rozwija Cztery Pory Roku w duchu osiedla zorientowanego społecznie i sprzyjającego sąsiedzkiej integracji. Dobrą praktyką realizacji dewelopera są też akcenty artystyczne w przestrzeni publicznej. 

- Od lat pełnimy rolę mecenasa sztuki, akcentując jej znaczenie w życiu mieszkańców Wrocławia. Kierunki tych działań wynikają wprost z architektoniczno-artystycznych korzeni Archicomu. Pierwsza część osiedla doczekała się rzeźby „Pod Jabłonią” autorstwa prof. Alojzego Gryta. To właśnie przy tej rzeźbie odbyło się pierwsze zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Do dziś ta przestrzeń pozostaje jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców – wyjaśnia Marianna Zbyryt, koordynator Marketingu i PR w Archicomie.

Deweloper postanowił, że elementy sztuki pojawią się również w nowej części osiedla, pod drugiej stronie ulicy Buforowej. 

- Zdecydowaliśmy się na stworzenie muralu upamiętniającego 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy, wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego, a także patrona ulicy, przy której powstał kolejny etap Czterech Pór Roku – zaznacza Marianna Zbyryt

Wyjątkowy mural upiększy przestrzeń osiedla

Do współpracy deweloper zaprosił studentów Wydziały Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy świetnie czują kontekst urbanistyczny dla artystycznego detalu. Nadzór artystyczny nad projektem sprawowała dr hab. sztuk plast. Karolina Jaklewicz, kierownik Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. 

- Praca nad muralem to dwa etapy: projekt i realizacja. Studenci Wydziału Architektury sięgnęli do źródeł: muzyki, filmów a także znakomitej biografii kompozytora autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Powstało kilkanaście projektów, z których wyłoniono zwycięską koncepcję. Mural został zrealizowany przez całą grupę, czyli 16 osób, a praca nad całością zajęła trzy miesiące – opowiada Karolina Jaklewicz.
Jak tłumaczy, wraz ze studentami architektury zrealizowali już kilka murali, m.in. we wnętrzach Biblioteki Wydziału Architektury, z okazji 70-leci PWr, na dziedzińcu przy ul. Prusa czy we wnętrzach Galerii na Solnym. 

- Dostajemy coraz więcej propozycji, mam nadzieję, że obecność sztuki w przestrzeni publicznej stanie się coraz bardziej popularna - także dzięki zamówieniom od prywatnych inwestorów, takich jak Archicom. To bardzo istotne, aby poważny deweloper popularyzował współpracę z artystami i lokowanie dzieł sztuki na terenie swoich inwestycji. Oby tak dalej! – dodaje Karolina Jaklewicz.

Filip Turkowski, autor projektu muralu i student architektury na Politechnice Wrocławskiej, zaznacza, że ponieważ interesuje się jazzem i znana mu była postać tego wpływowego muzyka, chciał przybliżyć go jako zwykłego człowieka i pokazać jego relacje. 

- Przetworzyłem znane zdjęcie przedstawiające Krzysztofa Komedę z jego żoną Zofią oraz kadr z filmu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Muzykę do tego filmu napisał właśnie Komeda i wystąpił w jednej ze scen wraz z innymi muzykami - Janem Zylberem i Andrzejem Trzaskowskim oraz Romanem Polańskim, jadąc na skuterze po ulicach Warszawy. Pracę nad realizacją w palącym słońcu rekompensowały życzliwe reakcje mieszkańców, którzy cieszyli się z nowych kolorów na surowym tle betonu – mówi Filip Turkowski.

Mural zlokalizowany jest w rekreacyjnej części osiedla, tuż obok placu zabaw i boiska.

Dzień Komedy i piknik osiedlowy na Jagodnie

Coroczny piknik organizowany przez Radę Osiedla Jagodno odbędzie się w sobotę 15 czerwca. W tym roku Rada Osiedla Jagodno postanowiła połączyć piknik z 50. rocznicą śmierci Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego. Okazja jest wyjątkowo, gdyż rok 2019 został przez UNESCO oficjalnie ogłoszony rokiem Krzysztofa Komedy.

Obchody Dnia Komedy rozpoczną się o godz. 12 przy ulicy Krzysztofa Komedy 1, od oficjalnego odsłonięcia muralu.

- Mural ten z jednej strony upamiętni tak znakomitego kompozytora i pianistę, a z drugiej upiększy osiedle. Aby godnie odsłonić mural i upamiętnić Rok Komedy, postanowiliśmy również zaprosić Quartet Muzyczny Huberta Mąkosy. Koncertu muzyki jazzowej posłuchać będzie można na leżakach już od godz. 12 przy ulicy Krzysztofa Komedy 1 – zapowiada Arkadiusz Petryszyn, Wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Jagodno. 

Jak podkreśla Petryszyn, wydarzenie to nie byłoby możliwe bez wsparcia firmy Archicom, która od wielu lat obecna jest na Jagodnie, kształtując jego wygląd oraz która zapoczątkowała dynamiczny rozwój osiedla. 

- To m.in. dzięki inwestycjom tego dewelopera udało się zamienić peryferyjne osiedle Wrocławia, gdzie autobus dojeżdżał raz na godzinę, w coraz bardziej liczące się „miasteczko” – zaznacza Arkadiusz Petryszyn.

Wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Jagodno przypomina, że firma Archicom znana jest również z zamiłowania do sztuki. 

- Na Jagodnie mamy już pomnik „granitowego jabłka”, teraz dołączy do niego profesjonalny mural. Cieszy nas to niezmiernie, że Jagodno - jako osiedle nowoczesne - wybierane jest do tego rodzaju projektów. Zachęcamy również artystów z całego Wrocławia do kontaktu, gdyż przestrzeni na kulturę na Jagodnie nie zabraknie – mówi Petryszyn.

I dodaje, że Rada Osiedla Jagodno liczy na dalszą współpracę z firmą Archicom w kształtowaniu osiedla przyjaznego mieszkańcom. 

- W najbliższym czasie to wsparcie będzie nam bardzo potrzebne, m.in. w kwestiach osiedla kompletnego, Klina Południa Wrocławia, budowy żłobka, szkoły czy innych inwestycji niezbędnych dla najbardziej dynamicznie rozwijającego się osiedla Wrocławia – wylicza Arkadiusz Petryszyn.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 10:15
sobota, 20.6.2020 09:10
poniedziałek, 15.6.2020 13:58
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki