komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

Nowy mural na Jagodnie. Upamiętnił wybitnego muzyka i upiększył przestrzeń osiedla [ZDJĘCIA]

poniedziałek, 17.6.2019 12:26 , komentarze: 0 , odsłony: 578
kategorie artykułu:

W sobotę 15 czerwca na osiedlu Cztery Pory Roku na wrocławskim Jagodnie odsłonięto mural upamiętniający 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy. To wspólne przedsięwzięcie firmy Archicom, mieszkańców osiedla i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Archicom, lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego i jeden z czołowych deweloperów w Polsce, od ponad 15 lat rozwija Cztery Pory Roku w duchu osiedla zorientowanego społecznie i sprzyjającego sąsiedzkiej integracji. Dobrą praktyką realizacji dewelopera są też akcenty artystyczne w przestrzeni publicznej. 

- Od lat pełnimy rolę mecenasa sztuki, akcentując jej znaczenie w życiu mieszkańców Wrocławia. Kierunki tych działań wynikają wprost z architektoniczno-artystycznych korzeni Archicomu. Pierwsza część osiedla doczekała się rzeźby „Pod Jabłonią” autorstwa prof. Alojzego Gryta. To właśnie przy tej rzeźbie odbyło się pierwsze zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Do dziś ta przestrzeń pozostaje jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców – wyjaśnia Marianna Zbyryt, koordynator Marketingu i PR w Archicomie.

Deweloper postanowił, że elementy sztuki pojawią się również w nowej części osiedla, pod drugiej stronie ulicy Buforowej. 

- Zdecydowaliśmy się na stworzenie muralu upamiętniającego 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy, wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego, a także patrona ulicy, przy której powstał kolejny etap Czterech Pór Roku – zaznacza Marianna Zbyryt

Wyjątkowy mural upiększył przestrzeń osiedla

Do współpracy deweloper zaprosił studentów Wydziały Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy świetnie czują kontekst urbanistyczny dla artystycznego detalu. Nadzór artystyczny nad projektem sprawowała dr hab. sztuk plast. Karolina Jaklewicz, kierownik Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. 

- Praca nad muralem to dwa etapy: projekt i realizacja. Studenci Wydziału Architektury sięgnęli do źródeł: muzyki, filmów a także znakomitej biografii kompozytora autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Powstało kilkanaście projektów, z których wyłoniono zwycięską koncepcję. Mural został zrealizowany przez całą grupę, czyli 16 osób, a praca nad całością zajęła trzy miesiące – opowiada Karolina Jaklewicz.
Jak tłumaczy, wraz ze studentami architektury zrealizowali już kilka murali, m.in. we wnętrzach Biblioteki Wydziału Architektury, z okazji 70-leci PWr, na dziedzińcu przy ul. Prusa czy we wnętrzach Galerii na Solnym. 

- Dostajemy coraz więcej propozycji, mam nadzieję, że obecność sztuki w przestrzeni publicznej stanie się coraz bardziej popularna - także dzięki zamówieniom od prywatnych inwestorów, takich jak Archicom. To bardzo istotne, aby poważny deweloper popularyzował współpracę z artystami i lokowanie dzieł sztuki na terenie swoich inwestycji. Oby tak dalej! – dodaje Karolina Jaklewicz.

Filip Turkowski, autor projektu muralu i student architektury na Politechnice Wrocławskiej, zaznacza, że ponieważ interesuje się jazzem i znana mu była postać tego wpływowego muzyka, chciał przybliżyć go jako zwykłego człowieka i pokazać jego relacje. 

- Przetworzyłem znane zdjęcie przedstawiające Krzysztofa Komedę z jego żoną Zofią oraz kadr z filmu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Muzykę do tego filmu napisał właśnie Komeda i wystąpił w jednej ze scen wraz z innymi muzykami - Janem Zylberem i Andrzejem Trzaskowskim oraz Romanem Polańskim, jadąc na skuterze po ulicach Warszawy. Pracę nad realizacją w palącym słońcu rekompensowały życzliwe reakcje mieszkańców, którzy cieszyli się z nowych kolorów na surowym tle betonu – mówi Filip Turkowski.

Mural zlokalizowany jest w rekreacyjnej części osiedla, tuż obok placu zabaw i boiska. Jego odsłonięcie połączone było z piknikiem, zorganizowanym przez Radę Osiedla Jagodno.

fot. Jakub Zazula/Archicom

 

Wasze komentarze

sobota, 11.7.2020 14:55
sobota, 4.7.2020 11:00
poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 10:15
sobota, 20.6.2020 09:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki