Nowy przedsiębiorca – jak przetrwać na rynku?

poniedziałek, 8.6.2020 14:42 465

Jakie ulgi przysługują na starcie nowym przedsiębiorcom? W jakich obszarach mogą poszukać oszczędności? Oto lista możliwości, jakie warto wziąć pod uwagę!

Każdego dnia w Polsce powstaje ok. 1000 firm, zarówno nowych, jak i będących efektem przekształceń własnościowych oraz podmiotów, które nie są klasyfikowane jako przedsiębiorcy. Tak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Koronawirus mocno przyhamował rynek – w kwietniu na rozpoczęcie działalności zdecydowało się bowiem 13 521 przedsiębiorstw, a dla porównania – w styczniu 33 747 (źródło: www.coig.com.pl).

Sytuacja ekonomiczna powoli się stabilizuje. Choć osoby, które wystartowały w ostatnim czasie z własną działalnością, zapewne jeszcze nie śpią spokojnie, to jednak mogą skorzystać z różnych możliwości, aby ułatwić sobie funkcjonowanie na rynku.

Zwolnienia z ZUS-u

Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020, mogą złożyć do 30 czerwca 2020 r. do ZUS-u wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące – od marca do maja br. Jeżeli korzystali z ulgi na start albo osiągnęli wyższy przychód i niski dochód, to mogą wnioskować o zwolnienie za kwiecień i maj 2020. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ci, którzy dopiero startują z działalnością, mogą z kolei złożyć wniosek o zwolnienie z półrocznego ZUS-u przy spełnieniu pewnych określonych warunków.

Księgowość – samodzielna, na etacie czy outsourcing?

W jaki sposób jeszcze można poszukać oszczędności w swojej działalności? Z prowadzeniem firmy nierozerwalnie wiąże się również prowadzenie księgowości. Można to zrobić samodzielnie, zatrudniając księgowego na etat lub decydując się na współpracę z biurem rachunkowym. W pierwszym przypadku trzeba mieć odpowiednią wiedzę i narzędzia – m.in. program komputerowy. W drugim – trzeba liczyć się z kosztami związanymi z opłacaniem wszystkich składek, urlopami, chorobami itd. Te ostanie opłaty i problemy z kolei odchodzą przy outsourcingu księgowości. Przekalkulowanie tych wariantów pomoże wybrać najbardziej opłacalny.

Inne pomysły na oszczędności

Wirtualne biuro lub wynajęcie lokalu to przykładowe pomysły na to, jak zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem siedziby firmy. Pierwsza opcja jest idealna dla tych, którzy nie muszą pracować stacjonarnie i tylko od czasu do czasu spotykają się z klientami. Natomiast jeśli przedsiębiorcy decydują się na wynajem pomieszczenia, to już na starcie powinni skorzystać z okazji i wynegocjować np. zwolnienie z czynszu za pierwszy miesiąc. Warto również dogadać się w kwestii płacenia niższego w tych miesiącach, kiedy spadną obroty.

Oszczędność może przynieść również konto firmowe, a ściślej – wybór takiego, które będzie miało najatrakcyjniejsze warunki. Najlepiej skorzystać w tym przypadku z porównywarki takiej jak np. https://domkredytowy.pl/konta-dla-firm-ranking-kont-firmowych/. Zestawienie propozycji z najistotniejszymi informacjami takimi jak np. RRSO, oprocentowanie, prowizja pomoże zorientować się w ofertach bankowych.

Inną możliwością zaoszczędzenia jest podniesienie kosztów w firmie – pod warunkiem, że przedsiębiorca jest VAT-owcem. Im więcej będzie zarabiać, tym większy zapłaci podatek dochodowy i VAT, dlatego czasami bardziej opłaca się zainwestować w jakieś firmowe zakupy, aby obniżyć wysokość zobowiązań płaconych do Urzędu Skarbowego.

Aby przetrwać finansowo na starcie własnej działalności, warto także przejrzeć oferty operatorów telefonów komórkowych czy dostawców mediów. W każdym z ww. obszarów można uzyskać jakieś oszczędności i zyskać środki na to, przetrwać trudny czas pandemii w danej branży.