Nowy rok przedszkolny i nowe placówki we Wrocławiu [FOTO]

niedziela, 3.9.2023 22:59 430 0

Prawie 16 tys. maluchów rozpoczęło dziś nowy rok we wrocławskich przedszkolach, w tym ok. 3,5 tys. dzieci w grupach pierwszych. Blisko 400 maluchów zapełniło nowe przedszkola przy al. Hallera i ul. Asfaltowej.  

Nowe przedszkola
1 września oficjalnie zaczęły funkcjonować dwa nowo powstałe przedszkola we Wrocławiu - przy al. Hallera i ul. Asfaltowej.

Przedszkole przy ul. Asfaltowej
W przedszkolu przy ul. Asfaltowej należącym do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 25 utworzono 8 grup dla 200 maluchów.

– Tę placówkę będziemy poznawać i tworzyć od początku wszyscy. I mam tu na myśli zarówno przedszkolaki, jak i nas nauczycieli i pracowników placówki. Wierzę, że mając taki potencjał stworzymy miejsce, w którym dzieci będą czuły się bezpiecznie, i do którego z chęcią będą przychodziły – mówi Dagmara Babczyńska, dyrektor przedszkola przy ul. Asfaltowej.  
W budynku przedszkola znajduje się osiem sal, każda z osobnymi łazienkami i magazynkami. Jest też sala rekreacyjna (ok.110 mkw.), pomieszczenia administracyjne, socjalne i gospodarcze. Do dyspozycji dzieci są również: kuchnia, gabinet pielęgniarki, stomatologa oraz logopedy.

– To jest przedszkole na miarę XXI wieku. Takimi inwestycjami możemy się szczycić. W placówce wszystko jest nowe i nowoczesne. Począwszy od wyposażenia pomieszczeń, po proekologiczne rozwiązania. Ale oczywiście żadna placówka oświatowa nie mogłaby funkcjonować bez wykwalifikowanej kadry, która czuwa nad przedszkolakami. I taką właśnie tu mamy – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Ekologia, bezpieczeństwo i funkcjonalność to priorytety przy remontach i budowie nowych placówek.

– Wyposażamy obiekty m.in w instalacje fotowoltaiczne, zielone dachy, zielone ściany, ogrody deszczowe. Dbamy o istniejącą zieleń. Wszystkie nasze działania mają na celu poprawę komfortu użytkownikom obiektu edukacyjnego oraz,  co równie istotne, pozytywne oddziaływanie na środowisko. Nie bez znaczenia są też koszty utrzymania placówek, które dzięki wymienionym rozwiązaniom będą mniejsze – zaznacza Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na zewnątrz do dyspozycji przedszkolaków będą też m.in.: plac zabaw, stojaki na rowery, mała architektura oraz teren pod ogród warzywny. Ponadto posadzono 136 drzew, 2,4 tys. krzewów, 330 szt. pnączy i 26 tys. bylin.
Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 25 przy ul. Asfaltowej kosztowała ponad 57 mln złotych, z czego dofinansowanie z UE wynosiło ponad 10 mln złotych.

Nowy autobus do placówki przy ul. Asfaltowej

Docelowo do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Asfaltowej uczęszczać będzie 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. Aby im i ich rodzicom ułatwić dojazd do nowej placówki, 4 września uruchomiony zostanie autobus 310 (nowość w siatce połączeń). Autobusy linii 310pojadą od skrzyżowania ul. Buforowej, Sarniej i Vivaldiego przez ul. Buforową, ul. Lutosławskiego, przebudowaną ul. Asfaltową, dalej Pawią i Parafialną do ronda Bednarza. Nowe przystanki są bezpośrednio przy wejściu do szkoły. Wyposażone są w bezpieczne dojścia do budynku.
Autobusy 310, będą kursowały w dni szkolne (bez weekendów):

· w godz. od 6:00 do 8:30 z częstotliwością 15 min.
· od 8:30 do 12:30 co 30 minut,
· od 12:30 do 17:00 co 15 min.
· od 17:00 do 18:00 co 30 min.

Roczne wydatki na linię 310 wyniosą ponad pół miliona złotych z budżetu miejskiego (ich rozkład będzie korygowany w razie potrzeb).
Stworzono mapę dostępności komunikacyjnej, z której wynika, że 70%  Jagodna i 30% Wojszyc jest w odległości 10 minut rowerem do szkoły.
Dojazd samochodem umożliwia nowo wybudowany 750-metrowy łącznik – odcinek ulicy Lutosławskiego – pomiędzy skrzyżowaniami Smardzowskiej z Lutosławskiego (Wojszyce) a Lutosławskiego z Drabika (Jagodno). Ważną inwestycją komunikacyjną jest także remont ul. Asfaltowej.

Zachęcamy także do korzystania z rowerów, hulajnóg.

Przedszkole przy al. Hallera

1 września uruchomione zostało także Przedszkole nr 141 przy al. Hallera.
Dwukondygnacyjny budynek przedszkola ma powierzchnię użytkową  ok.  1806 mkw. Znajduje się w nim osiem sal z węzłami sanitarnymi i magazynkami. Dzieci i nauczyciele będą mieć także do dyspozycji salę rekreacyjną i drugą do zajęć terapeutycznych oraz pomieszczenia gospodarcze, socjalne i administracyjne. Przedszkole posiada własny węzeł żywieniowy wraz z chłodniami.

Zielono i ekologicznie

Na przedszkolaków czekają dwa place zabaw ze ścieżką sensoryczną i nowa zieleń. W ramach inwestycji nasadzono m.in. 14 drzew i ponad 1,5 tys. krzewów. Poza tym sam budynek ma wiele rozwiązań proekologicznych. Inwestycja kosztowała miasto ponad 15,7 mln złotych.

Nowe miejsca we wrocławskich przedszkolach

Zwiększanie miejsc w przedszkolach to jedno z najważniejszych zadań miasta. Od 2018 r. przybyło blisko 7 tys. miejsc w publicznych przedszkolach. Również dzięki współpracy z inwestorami zewnętrznymi.

Nowy rok szkolny2023/2024:
· Uczniowie w szkołach – ok. 77,5 tys.
· Uczniowie w przedszkolach – ok. 15,8 tys.
· Liczba nauczycieli – ok. 11,1 tys.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)