komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana


Nowy sezon z „Wielką Improwizacją” i „Muzyką Świata” w NFM!

piątek, 9.8.2019 15:00 , komentarze: 0 , odsłony: 518
kategorie artykułu:

Rdzenna improwizacja, blues, tradycyjne instrumenty, brzmienia z najdalszych zakątków naszej planety oraz gwiazdy szeroko pojętej muzyki etnicznej – cykl „Muzyka Świata” jest kwintesencją różnorodności kultur. Z kolei podczas koncertów z cyklu „Wielka Improwizacja” poznajemy różne oblicza jazzu – od śmia­łej awangardy i odważnej improwizacji po mainstream na najwyższym poziomie. Spotykamy się zarówno z debiutującymi w Polsce młodymi zespołami, jak i z rozchwytywanymi na całym świecie artystami.

W sezonie 2019/2020 w barwnym cyklu „Muzyka Świata” zobaczymy egzotyczne instrumenty w rękach takich wirtuozów jak grający na oudzie Mohamed Abozekry czy mistrz ngoni (starożytnej afrykańskiej lutni) Bassekou Kouyate, usłyszmy magnetyzującą śpiewaczkę z Sahary Azizę Brahim, pochodzące z malijskiej tradycji griot Trio Da Kali, a także polską muzykę etno w wykonaniu kobiecego zespołu Sutari.

W programie cyklu „Wielka Improwizacja” uwagę przykuwa oczywiście nowojorska Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis, a także intrygujące kwartety: Gordon Grdina Quartet, który łączy brzmienie ludowego instrumentu oud (gra na nim lider zespołu) z nieskrępowaną jazzową improwizacją, oraz Branford Marsalis Quartet, formacja trzykrotnego zdobywcy Grammy, saksofonisty noszącego tytuł NEA Jazz Master. Ciekawie zapowiadają się koncerty Giulia Valle Ensemble – pod przewodnictwem charyzmatycznej kompozytorki-kontrabasistki – oraz szwajcarskiego kwintetu Pilgrim, który zaprezentuje materiał ze swojej czwartej płyty Crosswinds. Polską scenę jazzową reprezentować będzie trio braci Oleś, Marcina i Bartłomieja, ze słynnym „Pianohooliganem” Piotrem Orzechowskim.

Koncerty obu serii odbywają się w NFM w Sali Czerwonej lub Sali Głównej. Bilety można kupić w kasach NFM oraz online na www.bilety.nfm.wroclaw.pl. 

22 września 2019, niedziela, godz. 18:00

NFM, Sala Czerwona

Aziza Brahim

5 października 2019, sobota, godz. 19:30

NFM, Sala Czerwona

Trio Abozekrys

13 października 2019, niedziela, godz. 18:00

NFM, Sala Czerwona

Cezariusz Gadzina – Mosty

Fot. Tomasz Cibulla, Ziad Hassan

 

Wasze komentarze

wczoraj, 15 godz temu
wtorek, 30.6.2020 21:19
poniedziałek, 29.6.2020 11:56
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki