O czym należy pamiętać, wykonując instalacje hydrauliczne?

poniedziałek, 28.8.2023 14:41 138

Instalacja hydrauliczna to niezbędny element każdego budynku, bowiem jej zadaniem jest doprowadzenie wody do domu bądź mieszkania, a następnie rozprowadzanie jej po budynku. Instalacje hydrauliczne obejmują instalacje wodno-kanalizacyjne oraz centralnego ogrzewania. Aby móc cieszyć się wieloletnią bezawaryjnością, konieczne jest prawidłowe ich wykonanie oraz zabezpieczenie. Bardzo ważne jest zatem pamiętanie o podstawowych zasadach ich montażu.

Instalacje wodno-kanalizacyjne

Instalacje hydrauliczne należą do podstawowego wyposażenia każdego budynku. Bez nich funkcjonowanie i korzystanie z pomieszczeń jest niemożliwe. Wykonując je w budynku, istotne jest zadbanie o wszystkie połączenia – wówczas zminimalizujemy ryzyko powstania awarii w przyszłości. Oczywiście kanalizację w budynku należy zamontować tak, aby zużyta woda oraz ścieki odprowadzane były z uwzględnieniem grawitacji. Osoba wykonująca instalację musi mieć na uwadze zachowanie właściwego spadku, który pozwoli na swobodny odpływ zanieczyszczeń. Dodatkowo nie należy zapominać o różnego typu uszczelnieniach. Instalacje wodne odpowiednio uszczelnione chronią budynek przed ewentualnym zalaniem. Zaleca się, aby instalacje hydrauliczne były jak najprostsze. Wynika to z faktu, iż im więcej połączeń, tym jest większe ryzyko rozszczelnienia. Atutem instalacji wodnych jest ich łatwy montaż.

Jak wykonać instalację hydrauliczną?

Jedną z najważniejszych instalacji hydraulicznych w każdym budynku jest instalacja centralnego ogrzewania. Zanim jednak zabierzemy się za jej montaż, koniecznie musimy określić, w jakich miejscach zamierzamy zainstalować grzejniki oraz piec. Aby prawidłowo oraz bezpiecznie wykonać instalację, warto postępować zgodnie z określonych schematem działania. Przede wszystkim należy wyznaczyć miejsca, w których zainstalowane będą wspomniane grzejniki, oczywiście z uwzględnieniem punktów połączenia rur instalacyjnych. Następnie należy określić linię przebiegu rur, z wykluczeniem ich przechodzeń przez drzwi. Najbezpieczniejszym i właściwym rozwiązaniem jest przeprowadzenie rur w ścianach. Ważne jest również dokładne określenie wymiarów rur niezbędnych podczas montażu instalacji. Kolejnym krokiem jest wykonanie wszystkich otworów w ścianach oraz w stropie. Ostatnim etapem jest zamontowanie wszystkich elementów instalacji ogrzewania centralnego, pamiętając o uwzględnieniu prawidłowego ich połączenia.

Potrzebne akcesoria do wykonania instalacji hydraulicznych najlepiej jest zakupić w specjalistycznym sklepie – np. otou.

Instalacja hydrauliczna to niezbędny element każdego budynku, bowiem jej zadaniem jest doprowadzenie wody do domu bądź mieszkania, a następnie rozprowadzanie jej po budynku. Instalacje hydrauliczne obejmują instalacje wodno-kanalizacyjne oraz centralnego ogrzewania.