O polskiej gościnności, tożsamości i jej stereotypach w niemieckiej willi

czwartek, 7.7.2016 13:16 1889 0

Już w ten czwartek zapraszamy do willi przy al. Kochanowskiego 21 we Wrocławiu na finisaż projektu „Polska gościnność” i inaugurację rezydencji artystycznej „Rewizyta” Niny Adelajdy Olczak. W czwartkowy wieczór będzie można zobaczyć artystyczne ingerencje inspirowane burzliwą historią Wrocławia oraz wziąć udział w dyskusji na temat tożsamości narodowej i związanych z nią stereotypami. Na wspólne spotkanie zapraszają Warstwy, Fundacja Wersja i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.

Warstwy / willa przy al. Kochanowskiego 21, Wrocław
Warstwy są eksperymentem twórczym, który wyewoluował z pierwszego działania Galerii Wykwit. Jego sercem jest otwarcie na dyskusję i wymianę opinii, pomysłów czy poglądów z mieszkańcami z okolicy. Prace artystyczne i działania powstające w ramach Warstw wynikają ze specyfiki niemieckiej willi (domu założycieli) i otaczających ją kontekstów; mają charakter stałych ingerencji i z czasem nawarstwiają się jedne na drugich.

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia:

07.07.2016
⇒ 19:00 Otwarcie „Polskiej gościnności”, pierwszego działania Warstw (wydarzenie na FB)
⇒ 20:00 „Hanyska na bezuchu”, spotkanie z Niną Adelajdą Olczak, rozpoczynające rezydencję artystyczną „Rewizyta”, realizowanego we współpracy Warstw z Fundacją Wersja i Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro (wydarzenie na FB)

„Polska gościnność” to szereg ingerencji artystycznych (prac plastycznych, instalacji czy działań warsztatowych) w strukturę niemieckiej willi i jej otoczenie, inspirowanych znanym polskim porzekadłem. Artyści biorący udział w działaniu (Adam Martyniak, Paweł Marcinek, Michał Mejnartowicz, Ola Szulimowska, Karolina Włodek) mają na uwadze następne wydarzenie organizowane przez Warstwy – rezydencję artystyczną. Traktują je jako dodatkowy kontekst do pracy.

„Rewizyta” to rezydencja artystyczna Niny Adelajdy Olczak w domu założycieli Warstw. Projekt przyjmuje strukturę wielowarstwowego przekładańca, w którym nie do końca wiadomo, co z czego wynikło. Kto tu jest u siebie, a kto w gościnie? Kto składa rewizytę? Rezydencja inspirowana jest tematem przesiedleń oraz tożsamości narodowej i związanymi z nią stereotypami, a Nina Adelajda Olczak – artystka o polsko-niemieckich korzeniach – będzie wspólnie z gośćmi willi rozmawiać i pracować nad tymi zagadnieniami.

Strzeżmy się jednak patosu. Poczucie humoru będzie tu pomocne, wręcz wskazane.

Nina Adelajda Olczak (ur. 1980 w Świeciu) to artystka multimedialna mieszkająca w Niemczech, która przyjeżdża na Zacisze z ambitnym zadaniem wywołania rewolucji. Rezydencja artystyczna stanie się dla artystki kanwą dla działań rewolucyjnych pojmowanych w szerokim zakresie: społecznym, kulturowym, ekologicznym czy tez politycznym. Na okres „Rewizyty” willa przy al. J. Kochowskiego stanie się siedzibą sztabu „Rewolucji na Zaciszu”. Każdy będzie mógł dołączyć się do działań artystki – zapraszamy zarówno dorosłych jak dzieci.

Więcej informacji: T U T A J oraz T U T A J

WSTĘP WOLNY!

Pobyt twórczy Niny Adelajdy Olczak w willi przy al. Kochanowskiego 21 we Wrocławiu odbywa się w ramach projektu „Rewizyta”, realizowanego we współpracy Warstw z Fundacją Wersja i Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro realizowany jest w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Wrocław 2016

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)