Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

czwartek, 1.9.2022 09:57 217 0

Na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu odbyły się obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego, wrocławską delegaturę IPN oraz Dowódcę Garnizonu Wrocław.

W podniosłej uroczystości wziął udział Jarosław Kresa - wicewojewoda dolnośląski, który powiedział, że totalitaryzm wciąż jest żywy, a jego przykładem jest bandycka napaść Rosji na Ukrainę, która jednak nie została sama i może liczyć na wsparcie sojuszników. Podkreślił także bohaterstwo polskich żołnierzy broniących Ojczyzny przed niemiecką napaścią.

W trakcie uroczystości wieńce po cmentarnym monumentem złożyli m.in. Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, delegacje organizacji społecznych, służb mundurowych i przedstawiciele administracji publicznej.

1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

źródło: duw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)