Oblicza Odry - wernisaż wystawy

poniedziałek, 7.2.2022 11:48 193 0

Oblicza Odry/The Faces of the Oder

Opowieść o relacji między człowiekiem a żywiołem – historia rzeki Odry na planszach.

Studenci kierunku historia w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim pod opieką dra hab. Wojciecha Kucharskiego przygotowali – we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia – nową wystawę plenerową poświęconą Odrze.

Jak napisał we wstępie do wystawy dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej dr Jan Pyś: „Odra jest rzeką, w której jak w soczewce odbijają się skomplikowane losy regionów, przez które przepływa. Mimo że nierzadko krnąbrna i groźna, zawsze była potrzebna człowiekowi. Nad nią znajdowali swoją ojczyznę pracowici ludzie. Jest doskonałym tematem wielu rozważań i badań nad rolą rzeki w historii. Trwająca od wieków polityka odrzańska zakładała ujarzmienie groźnej rzeki i oddanie jej do użytku człowiekowi. Proces ten sprowadzał się do przekształcania rzeki z naturalnej w uregulowaną, stanowiącą również składnik krajobrazu kulturowego”.

Na wystawie zaprezentowano Odrę z wielu perspektyw. Jak mówi dr hab. Wojciech Kucharski: „Chcieliśmy spojrzeć na rzekę, która ma kluczowe znaczenie dla naszego regionu i miasta w długim trwaniu. Z tego względu nie ograniczyliśmy się tylko do XX wieku, a ponadto poza walorami geograficznymi Odry próbowaliśmy zrozumieć jej znaczenie kulturowe. Na wystawie znajdziemy także plansze poświęcone Odrze jako marce. Wszak w XX wieku nazwa rzeki »Odra« stała się symbolem wielu produktów, które z jej hydrologicznym desygnatem nie mają nic wspólnego, no może poza tym, że ich wytwórcy mają swoje siedziby w pobliżu rzeki”.

Wystawa składa się z 16 plansz (w j. polskim i angielskim), na których zaprezentowano następujące tematy: Odra jako rzeka, flora i fauna Odry, Odra jako szlak żeglugowy, Odra jako granica, Odra w propagandzie, Odra jako marka, skarby zatopione w Odrze oraz katastrofy na Odrze i powodzie.

Wystawę będzie można oglądać od 7 do 21 lutego 2022 roku przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Później będzie prezentowana przy Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Wstęp wolny.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)