komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 22 października 2020

Halki, Filipa

Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

wtorek, 29.9.2020 12:19 , komentarze: 0 , odsłony: 413
kategorie artykułu:

Nie pojechał w dalszą podróż, bo jazdę uniemożliwiła mu czujna mieszkanka powiatu średzkiego. Kobieta wykazując się niewątpliwie obywatelską postawą zareagowała mając podejrzenia, że przed nią zygzakiem jedzie pijany kierowca. Po zatrzymaniu pojazdu w miejscu bezpiecznym, zastawiała swoim autem drogę, aby mężczyzna nie mógł odjechać. Wezwani na miejsce policjanci, sprawdzili stan trzeźwości kierowcy i okazało się, że ma blisko 2.8 promila alkoholu w organizmie. 

Do tego zdarzenia doszło po godzinie 20.00, na jednej z ulic wrocławskiej Leśnicy. Jadąca tamtędy mieszkanka powiatu średzkiego, zauważyła kierowcę Mercedesa, którego styl jazdy wyraźnie wskazywał na to, że może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innych środków. Kobieta jechała chwilę za tym samochodem i w momencie zatrzymania miejscu bezpiecznym, zajechała mu drogę swoim autem. Wszystko po to, aby nie mógł kontynuować dalszej jazdy.

Czujna kierująca, zawiadomiła także od razu policjantów, którzy będąc na miejscu poddali kierowcę badaniu alkomatem. Wtedy okazało się, że ma on blisko 2.8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

58-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Teraz musi się liczyć z utratą prawa jazdy i odpowiedzialnością karną. Przypomnijmy, że za jazdę pod wpływem alkoholu, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Dzięki wzorowej obywatelskiej postawie, zaniepokojonej uczestniczki ruchu, być może nie doszło do kolejnej tragedii na drodze.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego lub innych sytuacji i zdarzeń. Wcześniej zadbajmy jednak o swoje bezpieczeństwo, oceniając realnie sytuację. Pamiętajmy też, że każdy pod numerem telefonu 112, nawet anonimowo może powiadomić najbliższą jednostkę Policji niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

źródło: KMP we Wrocławiu

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 12 godz temu
poniedziałek, 19.10.2020 14:22
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele