Ochrona osób starszych przed RSV
W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych oraz w imieniu ekspertów projektu Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka rozpoczęła się akcja edukacyjna na temat profilaktyki zakażeń wirusem RSV. Ma ona na celu zwiększenie świadomości społecznej i zachęcenie osób starszych do skorzystania z działań profilaktycznych, które pomogą chronić przed poważnymi konsekwencjami zakażeń RSV.
Zakażenia RSV u dorosłych, szczególnie osób starszych i przewlekle chorych, wiążą się bowiem z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu. Mogą prowadzić między innymi do zapalenia płuc, zaostrzeń POChP, astmy oraz chorób sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa.
Dla osób powyżej 65 roku życia oraz kobiet w ciąży szczepienia przeciwko RSV są bezpłatne, natomiast dla osoby pomiędzy 60 a 64 rokiem życia mogą skorzystać ze szczepienia z 50% odpłatnością.
Kluczową rolę w działaniach edukacyjnych dotyczących tych szczepień odgrywać powinna świadomość personelu medycznego na temat dostępnych form profilaktyki szczepiennej. Informowanie o dostępnych formach profilaktyki sprzyja bowiem ochronie zdrowia dorosłych, zmniejsza ryzyko powikłań, a także redukuje koszty leczenia i rehabilitacji.
Skorzystanie z bezpłatnego szczepienia przeciwko RSV jest bardzo proste i obejmuje zaledwie cztery kroki:
1. Umówienie wizyty u lekarza POZ lub farmaceuty
2. Konsultacja i kwalifikacja do szczepienia
3. Otrzymanie recepty z oznaczeniem „S”
4. Zaszczepienie się.
Istotnym jest to, że szczepienie można wykonać zarówno w aptece (jeśli podpisała umowę z NFZ) jak i w dowolnej przychodni. Lista aptek, w których można się zaszczepić dostępna jest pod tym linkiem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zaszczep-sie-w-aptece
źródło: UG Stare Bogaczowice
Dodaj komentarz
Komentarze (0)