komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 23 maja 2019

Iwony, Dezyderego

Ochrona roślin, to także ochrona naszego życia i zdrowia. Wykład na UPWr

niedziela, 10.3.2019 10:58 , komentarze: 0 , odsłony: 291
kategorie artykułu:

Do niedawna sądzono, że ludzie zaczęli uprawiać rośliny ok. 12 tysięcy lat temu na  terenach Iraku, Iranu, Lewantu i części Turcji, czyli tam, gdzie rozwinęły się najstarsze znane cywilizacje. Niedawne doniesienia naukowców z Izraela i USA (cytowane przez PAP Nauka) pokazują, że próby „działalności rolniczej” nastąpiły 11 tysięcy lat wcześniej. Odkrycie upraw sprzed 23 tysięcy lat, przyniosło jeszcze jedną obserwację: już pierwsze rolnicze działania ludzi wystarczyły, by stworzyć warunki sprzyjające powstaniu „prachwastów” – roślin, które z biegiem czasu ewoluowały w chwasty znane dziś.

Ogrodnicy i działkowcy wiedzą, że nie tylko chwasty zagrażają ich roślinom. 

Dr Włodzimierz Kitaspecjalista ochrony roślin, fitopatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mówi:

Utrapieniem mogą być szkodniki, czyli zwierzęta, które w trakcie swojego cyklu rozwojowego żerują na roślinach uprawnych - mogą przenosić choroby i powodować śmierć rośliny. Najgroźniejsze należą do gromady nicieni, pajęczaków i owadów. Ale straty w uprawach powodują też ślimaki, ptaki i ssaki.  

Choroby roślin mogą wynikać także z temperatury, nadmiaru lub niedoboru wilgoci albo składników pokarmowych w glebie, nieodpowiedniego stanowiska. Naszym uprawom zagrażają też pasożyty: wirusy, bakterie, grzyby i rośliny pasożytnicze. 

Cała sztuka polega na tym, by chronić rośliny bez szkody dla środowiska naturalnego. Obowiązująca metoda integrowanej ochrony polega na łącznym zastosowaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin z ograniczeniem metody chemicznej.

I tego uczą specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu organizując otwarte wykłady i warsztaty dla miłośników roślin. Już 14 marca dr Włodzimierz Kita podzieli się z miłośnikami roślin, ogrodnikami i działkowcami wiedzą z entomologii stosowanej, tj. nauki o szkodnikach, fitopatologii, czyli nauki o chorobach roślin, i najnowszą wiedzą o środkach ochrony roślin.  Będzie okazja, by dowiedzieć się, jak bez nadmiaru chemii pozbyć się pajęczaków, odstraszyć ślimaki albo osłonić swoje rośliny np. przed rdzą: – Rdzawnikowce to bardzo ciekawa rodzina grzybów, która pojawia się na wielu roślinach na przełomie maja i czerwca – opowiada dr Włodzimierz Kita. - Powoduje zgrubienia, narośla oraz deformacje pędów. Ich zarodniki wiatr przenosi nawet między kontynentami. W Polsce występuje około 300 gatunków rdzawnikowców, a ciekawostką jest fakt, że pierwsze znaleziono na skamieniałych roślinach pochodzących z okresu górnego karbonu (czyli sprzed ponad 300 mln lat). 

Zapraszamy na spotkanie z doktorem Włodzimierzem Kitą, specjalistą ochrony roślin, 14 marca (w czwartek), o godz. 17:00 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. By wziąć udział w wykładzie trzeba się zarejestrować na stronie: https://ochrona-roslin.evenea.pl/

 

Wasze komentarze


czwartek, 16.5.2019 10:00
czwartek, 25.4.2019 23:09
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki