Odbył się Dolnośląski Sejmik Odpadowy

czwartek, 30.5.2019 14:19 1663 0

29 maja w Wołowskim Ośrodku Kultury, z inicjatywy wiceprezydenta Wrocławia Adama Zawady odbył się Dolnośląski Sejmik Odpadowy. Jego ideą było podjęcie współpracy samorządowców z Dolnego Śląska w celu eliminowania procederu porzucania odpadów i nielegalnej działalności gromadzenia odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.   

Podejmując na co dzień wyzwania, zmierzające do likwidacji nielegalnych wysypisk odpadów oraz nielegalnej działalności gromadzenia odpadów na terenie Wrocławia, napotykamy na szereg problemów wynikających z niedoskonałości przepisów prawa, nad którymi chcemy wypracować wspólne rozwiązania podczas najbliższego sejmiku – podkreśla Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. 

W sejmiku udział wzięli samorządowcy z całego województwa dolnośląskiego oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska,  Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kancelarii Prawnej Ziemski&Partners, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich, Unii Metropolii Polskich, Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Rady Miejskiej Wrocławia. Konferencja została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Związku Miast Polskich. 


„W zaleceniach na przyszłość dotyczących gospodarki odpadami należy przede wszystkim wzmocnić Inspekcję Ochrony Środowiska, by mogła wydajniej sprawować swoją funkcję, a także zapewnić większe wsparcie gminom w radzeniu sobie z problemem nielegalnego gospodarowania odpadów” - powiedział Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich 

W kwietniu 2019 r., na ręce Henryka Kowalczyka Ministra Środowiska, przekazaliśmy propozycję zmiany konkretnych przepisów do ustawy o odpadach, Prawa przedsiębiorców i Prawa o ruchu drogowym, które zostaną załączone do materiałów konferencyjnych podczas rejestracji. Dokument w załączeniu. 

Uczestnicy Dolnośląskiego Sejmiku Odpadowego zwracali również uwagę na to, że rozwiązanie problemu niewłaściwej gospodarki odpadami musi nastąpić w ścisłej współpracy gmin z regionu. 

Jestem bardzo zadowolony, że tyle dolnośląskich samorządów zebrało się w Wołowie, by wspólnie porozmawiać o problemie, który dotyczy każdego z nas. Oczywiście bardzo ważna jest poprawa uwarunkowań prawnych i wzajemna współpraca między gminami, ale należy również zastanowić się nad tym, że obecnie produkujemy zbyt dużo śmieci, z którymi powoli przestajemy sobie radzić – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. 

Ostatnim aktem dzisiejszego Dolnośląskiego Sejmiku Odpadowego w Wołowie było podpisanie deklaracji o współpracy w dążeniu do wyeliminowania zjawiska nielegalnego gromadzenia odpadów z terenu lokalnych gmin. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)